ADEZİV SİSTEMLER (BONDING) Kompozit Dolgu, Işınlı Dolgu, Estetik Dolgu

Bonding Nedir

Bonding FiyatlarıDiş beyazlatma ile giderilemeyen kalıcı renklenme problemleri, veya bazı gülüş kusurları bonding sistemleri sayesinde konservatif bir şekilde dişlere çok az dokunularak tedavi edilebilmektedir. Işınlı dolgu ya da kompozit dolgu adı ile bilinen yeni nesil estetik dolgular çok güçlü bonding ajanlar sayesinde kavite olmasa bile düz diş yüzeylerine bile kuvvetle yapışabilmektedir. Bu sayede Lamina diş alternatifi olarak kompozit lamina gibi uygulamalar yapılması mümkün olmaktadır. Kompozit lamina, laminate vener’den daha ucuz bir yöntemdir.

Bonding nedir? ( Adeziv sistem )
Dişlerin estetk amaçlar ile rengini değiştirmek yada mevcut diş formlarında değişiklik yapabilmek için dişlere yapılan ilavelerdir. Dişin dış yüzeyine tutturulur. Doğal dişlere minimum müdahale edilir, sağlam kısımlara dokunulmadan sadece çürükler var ise temizlenir.
Bonding sistemleri çok geliştiğinden günümüzde güvenle bir çok vakada uygulanabiliyor.
Doğal dişlere minimum müdahale ile yapılabildiği için Konservatif ( Koruyucu ) diş hekimliği tedavileri arasında yer alır. Diğer tedaviler ile kıyaslandığında dişte çok az bir madde kaybına sevbep olur.

Bonding uygulanırken ağrı hissedilir mi?

Hayır! Vakalrın çoğunda lokal anesteziye bile gerek olmaz çünkü dişe bazen neredeyse hiç müdahale gerekmez. Bazı durumlarda ise anestezi yapılması hastanın konforlu bir tedavi görmesi için yeterlidir.

Doğal dişlerimden farklı görünürmü ?

Hayır , Estetik diş hekimliği uygulamaları konusunda yetenekli bir diş hekimi tarafından uygulandığında naturel bir görünüm elde edilecektir.

Bonding uygulanan dişlerde zamanla renk değişimi olur mu?

Yeni nesil mikrofil ajanlar, son derece geliştilmişlerdir ve doğal dişlerin neredeyse aynı özelliklerini taşırlar. Sertlik, aşınma direnci gibi fiziksel özellikleri dişlere yakın olduğundan renk değişimi olma ihtimalide doğal dişleriniz kadardır. Dışsal renklenmeler olan sigara , çay , kahve gibi renklenmelerde rutin diş hekimi kontrollerinde yapılacak bir polisaj ve cila işlemi ile giderilir.

Bonding uygulanan dişler özel bir bakım gerektirir mi?

Bazı konularda dikkat edilirse daha uzun yıllar kullanabilirsiniz. Örneğin sert gıdaları koparmaktan ve tırnak yeme gibi fena alışkanlıklardan uzak durmanız yerinde bir davranış olacaktır.

Bir adeziv sistemin ömrü ne kadardır?

Kullanılan malzemelerin kaltesi ve hekimin manipülasyonuna bağlı olarak yapılan bonding’in ömrü değişir. Ortalama bir süre olarak 5-10 yıl civarında bir kullanım ömrü vardır. Dişlere minimum müdahale edilerek yapıldığı için ömrünü tamamlamış bir eski bonding uygulanmış dişe tekrar bonding uygulanabilir.

Bonding Fiyatları pahalı mıdır?

Kullanılan malzemenin kalitesine ve işlemi yapan diş hekiminin deneyimine bağlı olarak bonding fiyatları değişebilir. Ancak yine de Lamine diş, Zirkonyum kaplama gibi diğer tedavilerden daha ekonomik bir tedavidir.

Tedavi süresi ne kadar ‘dır?

Kendinizden emin bir gülümseme için tek bir seans yeterlidir. Yapılacak tedavinin türüne ve diş sayısına bağlı olarak bu seans 15 dakika bile yeterli olabilir.

Bu işlem herkese uygulanabilir mi?

Evet! Yaş sınırlaması olmadan genç ya da yaşlı tüm hastalarda gülümseme esnasındaki kusurlar düzenlenebilir. Adeziv sistemler ile her hasta da estetik düzenleme yapılabilir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER