Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Neler İyi Gelir

Diş Ağrısının sebepleri : 
  • Şiddetli Diş AğrısıŞüphesiz en önemli sebep çok ilerlemiş çürüklerdir.
  • Diş sıkma ve gıcırdatma gibi alışkanlıklara bağlı olarak diş minelerinde aşınma meydana gelmesi ve Oklüzal travma adı verilen ve kronik olarak dişlerin taşıyacağından daha fazla kuvvetlere maruz kalması da ağrı sebebi olabilir.
  • Diş Eti sorunları ve ilerlemiş bir periodontitis ağrı sebebi olabilir.
  • Bunların dışında diş ağrısına benzeyen ancak bazen ayırt etmesi ve teşhisi güç olabilen sinüzit ağrıları diş ağrısı ile karışabilir.  Hastalar özellikle üst bölgede büyük azı dişlerinin kökleri civarında hissettikleri sinüzit kaynaklı ağrıyı diş ağrısı ile karıştırabilirler.

Şiddetli diş ağrısı başladığında eğer diş hekiminize ulaşabilmeniz mümkün olmadığı durumlar vardır. Örneğin pazar günü başlayan bir ağrı ya da gece yarısı sizi yatağınızdan uyandıran zonklama tarzında bir diş ağrısı. Bu durumlarda şunları uygulayınız.

  • Dişlerin arasında kalan gıda artıkları ve lifli gıdalar dişlere ve dişetlerine zarar vermeden temizlenirse ağrınız hafifleyebilir.
  • Ağrı kesici kullanmak ağrınızı bir nebze olsun azaltır. Diş Doktorunuzun daha önceden önerdiği bir ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz.
  • Eğer yanağınız da yada dişinizin kök ucunda bir şişkinlik varsa ve bastırınca ağrıyor ise ılık tuzlu su ile gargara yapmanız şişliğin inmesine ve ağrınızın azalmasına yardımcı olabilir. Çoğu durumda böyle bir diş canlı değildir kök ucundaki bir kronik lezyon akut alevlenme safhasına geçtiği için dişin çevresindeki dokularda da harabiyet meydana getirmiştir. Ağrınızın kaynağı da dişin etrafındaki dokulardaki sinirlerin etkilenmesi dolayısı ile oluşur.
  • Derin bir çürüğün ilerlemesi sonucu, dişin pulpasından kaynaklanan ( Pulpa Ağrısı )  şiddetli ve zonklayan tarzda bir ağrı var ise yukardakiler pek fayda etmeyecektir. Böyle durumlarda çürüğün boşluğuna çok küçük bir pamukla 1 damla karanfil yağı koyarsanız dişin sinirini teskin edecektir.
  • Diş ağrısı bazı safhalarda sıcak ile bazı safhalarında ise soğuk ile şiddetlenir. Siz eğer bunun tersini yapar iseniz yani sıcakta ağrıyan dişinize soğuk tatbik ederseniz veya soğukta ağrıyan dişinize sıcak uyguladığınızda ne olduğunu gözlemleyin büyük ihtimalle ikisinden birisi sizi rahatlatacaktır.
  • Asla dişinizin üzerine aspirin, alkol gibi şeyler koymayın. Bunlar diş etlerinizi de tahriş ederek var olan sorunlarınıza yenisini eklemekten başka bir şeye yaramaz.

 

Eugenol  ( ÖJENOL ) : Karanfil tohumundan elde edilen ve karanfil yağı olarak satılan dikkatli kullanılması şartı ile ağrılarınızı hafifletmekte faydalı olabilir. Diş çürüğünün oluşturduğu boşluğa uygulanır. Küçük bir pamuğa bir damla öjenol damlatılar fazla kullanılması diş etlerinizi tahriş edebilir.

Bütün yukarıda anlatılanlar Diş Hekimine gidemediğiniz varsayılarak anlatılmıştır. İlk fırsatta Diş Doktorunuzdan randevu alarak dişlerinizin tedavi edilmesini sağlayın. Unutmayın ağrının bir süre için geçmesi tedavi olduğu anlamına gelmez. Bir kez daha Aynı şiddetli ağrıları yaşamak istemiyor iseniz en kısa sürede kalıcı çözüm olan tedaviye başlayınız.

Çoğu zaman Kanal Tedavisi sorununuzun çözümü için gerekli olan tedavidir. Bazı durumlarda ise kuafaj adı verilen tedavi üzerine yapılan dolgu sorunlarınız çözmeye yeterli olabilir. En son çare olarak ta dişinizin çekilmesi ve eksilen dişin boşluğuna yapılacak bir implant yada porselen köprü sorunlarınızı kalıcı olarak çözer.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER