Diş Beyazlatma Nedir

Diş Beyazlatma :

Diş Beyazlatma Fiyatları 2012Diş Beyazlatmak çeşitli nedenlerle rengi koyulaşan mine veya dentindeki renklenmeleri kimyasal yöntemler ile açma işlemidir. Bu amaçla kullanılan ajanlar beyazlatma jelleridir. İki farklı yöntem uygulanır.

1- Home Bleaching : Bu yöntem Evde diş beyazlatma yöntemidir ve Diş hekimi tarafından alınan ağız ölçüsüne göre hazırlanan şeffaf dişlik içerisine yine hekim tarafından verilen farklı konsantrasyonlarda olabilen ağartma jelleri küçük miktarda koyularak belirlenmiş olan sürede ağızda kalması gerekir. Bazı jeller gün içinde bir kaç saat ugulanır bazıları ise gece boyunca ağızda kalması istenir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma2- Office Bleaching : Ofis tipi diş beyazlatma yöntemidir. Diş doktoru tarafından diş etlerine koruyucu bariyerler uygulanarak ağartma jeli 15 dakikalık seanslar halinde dişler üzerine tatbik edilir. Kullanılan ağartma jelinin konsantrasyonu ev tipi diş beyazlatma jellerinden daha yüksektir. Dolayısıyla kısa sürede diş beyazlatmanın sonucu alınabilir.

Diş Renklenmesinin Nedeni Nedir?

Dişlerin renklenmelerinin çeşitli sebepleri vardır, bunlardan bazıları

Sigara,

Çay , kahve, kola tüketimine bağlı renklenmeler

Yaşa bağlı dişlerde meydana gelen koyulaşma

Çarpma neticesinde oluşan nekroza bağlı renk değişimleri

Bazı antibiyotikler (tetrasiklin)

Fazla florid kullanımı

Sinir dejenerasyonu

Eskimiş kron ve köprüler, kaplamalar

Diş Beyazlatma Yönteminden Kimler Yararlanabilir?

Diş Beyazlatma Hamileler dışında neredeyse her hastada uygulanabilir. Diş Hekiminiz tarafından yapılan muayene neticesinde beyazlatma için uygun olup olmadığınıza karar verilir. Ağızda büyük çürükler var ise beyazlatma işleminden önce tedavi edilmelidir. Diş beyazlatma işlemi sağlıklı dişlere sahip olan ve bembeyaz ve parlak bir gülümsemeye sahip olmak isteyen kişiler için idealdir.

Diş beyazlatmak Güvenlimidir ?

Diş Hekimleri gözetiminde yapılan diş beyazlatma işlemi yapılan araştırmalara göre, dişler ve diş etleri için zararsızdır.

Beyazlatıcı jeller Nasıl Etki Ediyor?

Home bleaching yönteminde ,beyazlatma jeli ağzınıza özel hazırlanmış şeffaf diş plağı içine koyulur. Jelin içindeki aktif maddelerin ayrışması sonucu açığa çıkan oksijen, diş minesi ve dentine girerek lekeli bölgeleri ağartır. Dişin yapısı bozulmaz, sadece rengi açılır.
Bu yöntemde yatmadan önce takılıp sabaha kadar ağızda kalması istenir. Bazı değişik konsantrasyondaki beyazlatma preparatları gün içinde 1-2 saat takılması yeterli olabilir.

Herhangi Bir Yan Etkisi Var mı?

Hastaların çok az bir kımı soğuk hassasiyeti bildirmiştir. Bazı hastalar  ise diş ve diş etlerindeki geçici bir hassasiyetten söz etmiştir. Bu belirtiler tedavinin bitmesini takiben bir kaç günde kaybolmaktadır. Yeni nesil beyazlatma jelleri hassasiyete karşı geliştirilmiş formüle sahiptir ve bu rahatsızlıklar minimuma inmiştir.

Beyazlatma Yapıldıktan Sonra Beyazlık Ne Kadar Kalıcıdır?

Dişler istenen beyazlığa ulaştıktan sonra her zamankinden daha beyaz olacaktır. Bazı hastalarda ağır lekelenmeye maruz kalmaya devam eden hastalar 6 ayda bir defa 1-2 gecelik yenilemeye ihtiyaç duyabilirler.

1 YORUM

CEVAP VER