Diş sağlığıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar

dis hekimi muayenesiDiş sağlığıyla ilgili doğru bilinen  yanlışlar

  • ” Dişlerimi karbonatla bastırarak fırçalıyorum ki beyazlasın”
  • “ Diş taşlarımı temizlettim, daha da kötü oldu”,
  • “ Diş ağrısına kolonya iyi geliyor”…

Yukarıdakiler gibi bir çok konuda hangileri doğru, hangileri yanlış emin değilsiniz değilmi. Bu konuda ayrıntılı bilgiler bulacağınız bu sayfada belkide bir çok yanlış bildiğiniz konuda bilgi sahibi olacaksınız.. Halk arasında doğru bilinen bir çok şey maalesef yanlış ve bundan dolayı bir çok diş ve diş eti sorunlarına davet çıkarıyor.

İşte diş hastalıklarında doğru bilinen yanlışlar…

Diş Estetiği“Dişlerimde önemli bir problem yoksa, diş hekimine gitmeme gerek yok. Nasıl olsa problem olsa hissederim.” (YANLIŞ)
Düzenli diş hekimi kontrolleri erken teşhisi mümkün kılar. Zamanında teşhis edilmeyen sorunlar sebebi ile basit bir dolgu ile giderilebilecek dişinize, eğer dişiniz ağrıdığında diş doktoruna giderseniz, artık kanal tedavisi gerektiren safhaya geçmiş demektir. Bazen kanal tedavisi ile dişi kurtarmak mümkün değilse dişi çekmek ve implant yada porselen köprü yapmak  gerekebilir. Sonuçta basit bir şekilde çözülebilecek sorunlar için, geciktikçe daha fazla zaman ve para harcamanız gerkebilir.

nasıl diş fırçalamalı“Dişlerimi çok sert fırçayla bastıra bastıra, çok uzun süre ve çok sık fırçalıyorum. Ama buna rağmen dişlerim beyazlamıyor, rengi hep aynı.” (YANLIŞ)
Dişlerinizde meydana gelen renklenmeleri sert fırçalayarak temizleyemezsiniz. Aksine sert fırçalama dişlerde minenin aşınmasına, diş eti çekilmelerine, hatta bu çekilmelere bağlı soğuk  ve sıcakta diş hassasiyetine yol açar. Bu şekilde çok sert fırçalamak bilinenin aksine minenin daha incelmesine ve alttaki dentin dokusunun daha sarı olan renginin ortaya çıkmasına sebep olur. Şunu unutmayınız : Fırçalamanın amacı dişleri beyazlatmak değil ağız hijyenini maximum tutarak dişlerin üzerine eklenti birikmesini engellemek ve diş ve diş eti sağlığını korumaktır. Dişlerinizi beyazlatmak için diş doktorunuzun uygulayacağı profesyonel beyazlatma yöntemleri hakkında biligi istemeniz en doğru yaklaşım olacaktır.

“Karbonat ve tuzla  fırçalamak dişleri beyazlatır.” (YANLIŞ)
Tam tersine mine yüzeyinde meydana gelen mikro düzeydeki çizikler. Dişlerin çok daha kolay leke tutmasına sebep olur.

seffaf dis teliDişlerimdeki çapraşıklıkları düzeltmek için yaşım artık çok geç  (YANLIŞ)
Günümüzde her yaşta ortodontik tedavi sayesinde dişlerdeki çapraşıklığı düzeltmek mümkün. Ayrıca şeffaf diş teli ve diğer estetik çözümler ortodontik tedaviyi daha estetik kılıyor.

“Diş taşlarımın temizlenmesi mineleri çizer daha fazla renklenme ve daha fazla diş taşı oluşur.” (YANLIŞ)

Dişlerde sallanma sonucu diş kaybı, diş eti kanamaları, diş hassasiyeti,…… Bütün bunlar diş taşları ve bakteri plağının yol açtığı periodontal hastalıkların sonucunda oluşur. Bu sebeple dişler üzerinde bakteri plağı ve mikro organizmaların tutunmasını kolaylaştıran ve çene kemiğinde harabiyete kadar varan diş taşları 6 aylık düzenli diş hekimi kontrollerinde temizlenmelidir.

Diş beyazlatma
Diş beyazlatma

“Kalıcı olarak dişlerimi beyazlatmak istiyorum. Dişimin minesi eriyip hassaslaşır diye endişeleniyorum.” (YANLIŞ)
Diş hekimleri tarafından uygulanan tüm tedaviler gibi diş beyazlatma yani bleaching de bilimsel araştırmalar sonucunda güvenilirliği  kanıtlanmış ürünler kullanılmaktadır. Diş doktorunuz sizin için en uygun yöntemi belirleyecektir.

“Takıp çıkarılan protezlerimi temizlemek için çamaşır suyunda bekletirsem rengi açılır.” (YANLIŞ)
Kuvvetli asit  özelliği taşıyan bu ürünler içerisinde bekletilen protezler ve özellikle metal kısımları bulunan iskelet protezler korozyona uğrayıp kırılgan hale gelir. Bu iş için en uygun yöntem temizleme tabletleri kullanmak ve protezlerinizi temiz tutmak için düzenli olarak fırçalamaktır.

“Diş etlerim fırçalarken kanıyor. İltihap boşalsın diye kanatarak  ve bastırarak fırçalamak iltihabı boşaltır.” (YANLIŞ)
Sert fırçalamak diş etlerinize zarar verir ve diş eti çekilmelerine yol açar. Dişeti kanaması periodontal hastalıkların habercisidir. Diş hekiminiz tarafından yapılacak tedaviler diş etlerinizi sağlığına kavuşturur ve kanamalar sona erer.

“Dişim çok ağrıyordu. Dişin üzerine kolonya, rakı, kesmeyince akü suyu koydum. Ağrım hemen kesildi.” (YANLIŞ)
Diş etlerinde hasara sebep olan bu maddeler, şikayetiniz geçirmeyeceği gibi sorunun daha büyümesine yol açar. Bu ürünlerin hiç birisinin ağrı kesici özelliği yoktur. Belki ağrınızın kendiliğinden sakinleşme periyoduna girmesini şikayetinizi dindirdi olarak düşünebilirsiniz, ancak unutmayınız ki dişiniz tedavi edilmediği sürece muhakkak o dişiniz ile ilgili olarak diş hekimini ziyaretiniz gerekecektir.

“Çocuğun Süt dişleri nasıl olsa düşecek, dolguya gerek yok çekilsede olur.” (YANLIŞ)

Daimi dişlere rehberlik eden Süt dişlerinin erken kaybı altından gelecek olan daimi dişlerin doğru yönde gelmemesine ve çapraşıklıklara yol açabilir. Ayrıca çocuğun dengeli beslenmesi içinde süt dişlerinin tedavisi gereklidir.

“Hamilelikte diş tedavisi yapılmaz. Her hamilelikte bir diş kaybedilir.” (YANLIŞ)
Hamilelikte diş tedavilerinin yapılamayacağı doğru değildir. Ancak gerekliliklerin belirlenmesi önemlidir. Doğumdan sonra da yapılabilecek tedavilerin hamilelik esnasında yapılmasına gerek yoktur. Ancak şiddetli ağrı gibi acil tedavi gerektiren durumlar için muhakkak diş hekiminizden randevu alın. Hamilelikte ağız hijyenini sağlamakta güçlük çekilmesi önceden mevcut olan sorunların dahada hızlanmasına yol açar. Bu durum diş kayıplarına zemin oluşturur.

“Ağrıyan dişin bana faydası olmaz. Kanal tedavisi de, dolgu da tutmaz.” (YANLIŞ)
Her ne olursa olsun, kişinin kendi dişi kadar sağlıklı bir protez, ne estetik, ne de fonksiyon olarak mümkündür. Kendi dişlerimizi sağlıklı bir şekilde korumak önemlidir.

Diş beyazlatma yöntemleri | Porselen diş | İmplant fiyatları |

5 YORUMLAR

CEVAP VER