Dişeti Kanaması

Dişeti Kanaması

Dişeti kanaması ; Diş eti hastalıklarının ilk belirtilerinden birisidir. Fakat genellikle hastalar tarafıından ihmal edilir. Bir çok kişi bunun normal olduğunu sanmaktadır. Dişi çevreleyen diğer dokulara ait hastalıklar ne yazık ki çoğu hasta tarafından zamanında farkedilmez. Diş eti hastalıkları adını verdiğimiz dişeti ve çevresindeki dokuların hastalıkları ağrısız ilerlediğinden, hasta tarafından farkedildiğinde genelde ilerlemiş olmaktadır. Diş çürüğünden kaynaklanan rahatsızlıklar ağrı yada sızlama yada hastanın dilinin çürük boşluğuna takılması suretiyle  hasta tarafından farkedilmekte ve hekime başvurmaktadır. Periodontal  hastalıkların en önemli belirtilerinden birisi dişeti kanaması dır.

Periodontal  rahatsızlıkların genellikle kronik bir şekilde  ilerlemesi ve yıllar içerisinde asıl hasarın dişler sallandığında ortaya çıkmasından dolayı, düzenli diş hekimi kontrolünde olmayan hastalar tedavi için diş hekimine başvurduğunda genelde ileri derecede kemik yıkımı ile karşılaşılır. Bazı vakalarda ise çok hızlı ilerleyen periodontitis tipleride vardır. Ne yazıkki bu hastalarda erken yaşlarda tüm dişlerin kaybına varan kemik yıkımı oluşabilmektedir.

Ağız kokusu ve tedavisi

SAĞLIKLI DİŞETİ  VE İLTİHAPLI  DİŞETİ NASIL GÖRÜNÜR

Sağlıklı dişeti açık pembe renkte ve portakal kabuğu görüntüsündedir, dişleri boyun bölgesinde sıkı bir şekilde sarar ve hatları düzenlidir. İltihabi karakterdeki diş etleri ise parlak kırmızı, hafif şiş, düzensiz dişeti kenarları ve en önemlisi kanama ile kendini belli eder.

Sağlıklı Diş Etleri

Sağlıklı Diş Etleri

Dişeti kanaması
Dişeti Kanaması

DİŞ ETİ İLTİHABININ  BELİRTİLERİ NELERDİR

Başlangıçta,yani sadece dişeti kanaması var iken yapılacak bakteri plağı kontrolüne yönelik ve dis taşı temizliği gibi tedaviler ile kalıcı hasar oluşmadan önlemek mümkündür. Ancak ilerleyen safhalarında çene kemiğinde yıkım meydana geldiğinden dişlerin desteği azalır. Belirtiler  şunlardır;

  • Diş etleri çok kolay kanar, kendiliğinden yada fırçalama esnasında bile kanar
  • Dişetleri kızarık, hafif şiş ve düzensiz bir görüntüsü vardır,
  • Dişetleri çekilir ve açık kalan kök yüzeyleri soğuk sıcağa karşı hassaslaşır,
  • Dişlerin dişeti ile birleştiği boyun kısmında siyah görünümlü diş taşlarının varlığı,
  • Diş etinde kaşınma hissi
  • Daha ilerleyen vakalarda kemik desteği azaldığından dişte sallanma ve güçsüzlük hissi
  • Dişin uzaması dişler arasında aralanmalar,
  • Dişlerde kayma olacağı için dişlerinizi sıktığınızda farklı bir kapanış hissi,
  • Ağız  kokusu ve ağızda  kötü bir tat

DİŞETLERİNDEKİ KOYU LEKELER HASTALIK BELİRTİSİMİDİR

Sıklıkla karşılaşılan pigmentasyon adı verilen koyu renkli alanlar hastalarda endişe yaratır, bir hastalığın belirtisi değildir.Ten rengi ile ilgilidir. Ancak yinede hekim tarafından muayene edilmesi  ve pigmentasyon olduğunun doğrulanması gerekir.

İmplant diş   Zirkonyum Diş

Zirkonyum

Konularla ilgili bilgilere ulaşmak için şu kelimeleri kullanarak site içi arama yapabilirsiniz :Estetik diş, Diş eti estetiği, diş taşı temizliği, detartraj küretaj gingivektomi, gingivoplasti ,tartar patolojik diş eti cebi, Estetik diş hekimi, laminate vener, yaprak porselen, çivi diş, çivili diş, vidalı diş, porselen lamina.

2 YORUMLAR

CEVAP VER