Protez nedir, Kaç türlü protez vardır.

PROTEZ NEDİR

Çelik damakDiş hekimliğinde protez adı verilen aparatlar Dişlerin ve çevre dokuların tamamen yok olduğu    (örneğin diş çekimi sonucu ),  yada madde kaybına uğradığı durumlarda, dişleri yada dokuları onarmak ya da tamamen kaybolmuşsa, yerine konması için hazırlanan materyallere protez adı verilir.

 

Protezin Amacı Nedir?

Protezin amacı hastanın kaybolan fonksiyonunu iade etmektir, ancak bunun yanında hastanın bozulan konuşması ve estetik görünümünde sağlanması protezin amaçları rarsındadır.

Bazen yalnızca estetik görünüm amacı ile de protez tedavilerine başvurulur. Bunlar Estetik Diş Hekimliği nin konusudur. Estetik amaç ile yapılan protezlerde en çok tercih edilen uygulamalar, Zirkonyum dişler, laminate veneerler, porselen kaplamalar, porselen dolgular gibi uygulamalardır. Çoğunlukla diş beyazlatma uygulandıktan sonra yapılan estetik tedaviler, Hastaların psikolojik açıdan da kendini iyi hissetmesini sağlar ve sosyal ilişkilerinde iyileşme görülür.

Kaybedilen dişlerin yalnızca fonksiyon eksikliği değil, kişilerde güven kaybında yol açtığı göz önünde bulundurulur. Özellikle estetik açıdan en büyük rahatsızlık ön grup dişlerde meydana gelen diş kayıpları, ya da  çok büyük madde kayıplarının telafisi çeşitli  PROTEZ uygulamaları ile tedavi edilir. Unutulmaması gereken estetik sorunlara yol açan diş kayıpları, insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine de neden olur. Bu  hastalara yapılan çeşitli estetik protezlerle  yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.

İleri Derecede Harap Olmuş Dişler Nasıl Korunur?

Dişlerin yıpranmasına yol açan faktörler arasında; diş gıcırdatma ve sıkma gibi faktörlerin yanında bir de yıllar içerisinde çiğneme  sonucu meydana gelen aşınma vardır. Bunun dışında çürükler, kaza sonucu diş kırılmaları gibi dişlerde madde kaybına yol açan tüm durumlar kron adı verilen protezler ile giderilebilir. Günümüzde kron yada kaplama ismi verilen bu protezler için zirkonyum ile mükemmel estetik sonuçlar elde edilebilir .

Dişlerin kaybedilmesi sonucunda yapılan protezler genel anlamda iki türlüdür:

Ağızda kalan dişlerin üzerine yapılan ve hasta tarafından çıkartılamayan kron , köprü gibi SABİT PROTEZLER
Hasta tarafından istenildiği zaman takılıp çıkartılabilen HAREKETLİ PROTEZLER
Estetik, Protezlerle Düzeltilebilir mi?

Eğer gülerken dişlerin görünümü insanları sürekli mutsuz kılıyorsa, o kişinin bir dişhekimine başvurmasında yarar vardır. Kırılmış,renk değiştirmiş ya da şekil bozukluğuna sahip dişler insanların estetiğinde son derece olumsuz bir etki yaratırlar. Bu nedenle psikolojik olarak zarar gören insanlar yapılacak çeşitli protezler yardımıyla kurtulabilirler.

İmplant Nedir?

Çene kemiğine yerleştirilen ve Titanyum alaşımlı bir metalden üretilen İMPLANT  doku dostu bir materyalden üretildiği için kemik ile kaynaşır ve osteointegrasyon sağlandıktan sonra bu implant  tan destek olarak faydalanılarak sabit bir protez yapılabilir.

İmplant lar, hastanın kaybettiği tek bir dişin yerine, yada tamamen dişsiz bir ağızda kaybolan dişlerin yeniden sabit bir protez ile restorasyonu amacı ile uygulanır.  implantlar, hastaların kaybedilen dişleri yerine kullanılarak üzerlerine yapılan protezlerle daha önce anlatılan amaçlara erişilmeye çalışılır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER