Takma Diş

Takma Diş

Takma diş adı verilen protezler, takılıp çıkarılan protezler için kullanılır. Genel olarak  takma diş protezleri ikiye ayrılır,

1- Tam Damak Protezleri

2- Yarım Damak Protezleri

Tam DamakTAM DAMAK PROTEZLERİ : Tüm dişleri çekilmiş olan kişilerde yapılan protez türüdür. Protez dişler vakum yaparak tutunur. Protezin bu vakumuna tutuculuk denir. Eğer çene kemiklerinde çok erime var ise bu tutuculuk yetersiz olduğundan kişiler protezlerinin düşmesinden, oynamasından ya da vuruklardan şikayet ederler. Neyse ki 21. yüzyılda bu sorunun da çözümü var.

İmplant fiyatlarının eskiye nazaran nispeten ucuzlamış olması Tam damak protezi kullanan hastalarda bile SABİT PROTEZLER yapmaya izin veriyor. Yeterli sayıda implant yapılabilen hastalarda sabit protez yapmak günümüzde mümkün. Bazı durumlarda ise yeterli sayıda implant yapmak mümkün olmamaktadır. Böyle durumlarda ise 2-4 implant yapılması sayesinde hastaların hareketli protezlerine tutuculuk sağlamak için kullanılır.

Çelik damakYARIM DAMAK PROTEZLERİ :  Fazla sayıda dişini kaybeden kişilerde sabit protez yapmak mümkün değil ise, yani porselen köprü yapımına izin vermeyen durumlarda tercih edilir. Özellikle çekilen dişlerden kaynaklanan çekim boşluğunun arkasında diş yok ise Porselen köprü yapmak mümkün olmamaktadır. Böyle durumlarda İskelet Protez adı da verilen yarım damak protezleri uygulanır. Ağız da kalan dişlerin kaplandıktan sonra üzerlerine hassas bağlantı parçaları eklenerek yapılan çıt çıtlı protezler hem tutuculuk , hem de stabilite açısından daha iyi bir tedavi alternatifidir. Hassas bağlantılı protezler olarak anılan bu protezler estetik olarak da daha iyi sonuç verir. Kanca adı verilen kroşeler görünmediği için özellikle ön bölgede daha iyi sonuçlar alınır.

Bu tarz  protezlerde de alternatif tedavi yöntemi olan implant uygulaması ile sabit protezler yapma imkanı vardır.

Yarım damak protezleri şu isimler ilede bilinir : iskelet protezler, çelik damak, modern protezler, kancalı protezler, çıt çıtlı protezler

Takma Dİş

1 YORUM

CEVAP VER