Zirkonyum Diş Fiyatları

Zirkonyum Diş Fiyatları

zirkonyum dis fiyatlari
Zirkonyum diş

Öncelikle, günümüzde fiyatlarının geçmişe oranla daha ucuzlaması sayesinde yaygın şekilde kullanılmaya başlayan Zirkonyum diş nedir bunu anlatalım.  Günümüzde estetik diş hekimliği tedavilerine yükselen bir talep olduğundan özellikle arka grup dişlerde de estetik beklentileri karşılayacak çiğneme kuvvetlerine de dayanıklı bir malzeme arayışı sürmekte idi.

Arka grup dişlerde kullanılan metal destekli porselen kaplamalarda ışık geçirgenliği olmaması opak bir görüntü yaratıyordu. Ayrıca zaman zaman görülebilen alerjik reaksiyonlar ve diş eti kenarlarında koyu gölgeler oluşması metal destekli porselen dişler açısından dezavantaj oluşturuyordu.

Oysa günümüzde kullanılmaya başlanan zirkonyum dişler hem ön hem de arka grup dişlerde güvenle kullanılabiliyor. En önemli avantajı olan ışık geçirgenliği sayesinde ise ışık karşısında doğal dişlere benzer bir şekilde reaksiyon verir. Diş eti çekilmesi yaşansa bile kron kenarlarında koyu gri renkli gölgelenmeler oluşmaması zirkonyum dişleri Estetik Diş Hekimliği tedavilerinde sıklıkla kullanılan bir materyal haline getirmiştir.

Zirkonyum diş fiyatları
Zirkonyum diş fiyatları

Zirkonyum diş fiyatları şehirler ve bölgelere göre çok farklılık göstermektedir. Tedavinin yapılacağı İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerdeki lüks semtlerde diğer bölgelere göre çok farklı fiyatlar söz konusudur. Bununla birlikte fiyat aralığı 150 – 300 euro civarında olmaktadır.

Diş hekimleri odasının 2014 rehber tarifesinde zirkonyum diş fiyatları ile ilgili bir asgari limit yoktur. Bu 2014 asgari ücret tarifesine göre  Tam seramik kron ( metal desteksiz porselen kuron ) ücreti olarak 556,63 tl, Porselen kuron ücretleri ise ( metal destekli porselen kuron ) 286.67 tl olarak belirlenmiştir. Bunlar KDV dahil fiyatlardır.

Estetik diş tedavilerinde sağladığı avantajlar olan alttan metal rengi yansımaması, allerjik olmaması, diş eti kenarlarında koyu gölge oluşturmaması ve hepsinden önemlisi ışık geçirgenliği sebebiyle doğal dişlere yakın bir estetiği yakalayabilmesi zirkonyum dişleri günümüzde çok tercih edilen bir uygulama haline getirmiştir. Metal destekli porselen kronlara yakın bir dayanıklığa sahip olması  zirkonyumun arka grup köprülerde de tercih edilmesine sebep olur.

Bazı İmplant firmaları hem dental implantlarında hem de implantın üst parçası olan abutment ‘larda zirkonyum kullanmaya başlamışlardır. Benzer şekilde ortodonti alanında da zirkonyum braketler üretilmiştir.Ankara, İzmir ve İstanbulda zirkonyum diş üreten laboratuar sayısının artması da  zirkonyum diş fiyatlarının ucuzlamış olmasında önemli bir etkendir. Cad – Cam teknolojisi ile üretilen zirkonyum dişler bilgisayar yardımı ile ajuste edildiğinden yüksek hassasiyete sahip olmaktadır.

Zirkonyum Diş Fiyatları ile İlgili Benzer Yazılar

8 YORUMLAR

  1. Tüm dişlerimde büyük çürükler var ve kaplama yaptırmak zorundayım. Ama porselen kaplama mı yoksa zirkonyum kaplamam mı yaptıracağıma karar veremiyorum. Doktorum zirkonyum dişleri tavsiye etti. Ön dişler de zirkonyum tamam da arka dişlerde acaba dayanıklı olur mu? Bir de zirkonyum diş fiyatları hakkında bilgi verebilirmisiniz.

CEVAP VER