Zirkonyum Diş

Zirkonyum diş kaplama, dişe yapılan bir tür kaplama çeşididir. Bu kaplama zirkonyum metali ile yapılır. Dişin zirkonyum ile kaplanmasının en önemli sebebi, zirkonyum dioksitin sıcaklığa, korozyona ve kırılma gibi durumlara büyük ölçüde dayanıklı olmasıdır. Aynı zamanda, insan dişine en çok benzeyen elementlerden biri de zirkonyum dioksittir. Zirkonyum diş kaplama, ışığı geçirgen bir yapıda olduğu için de dişin orijinalliğini, doğallığını korur. Zirkonyum diş kaplama yapılırken zirkonyum mineral haliyle kullanılmaz.

Zirkonyum önce seramiğe dönüştürülüp, sonra kaplama olarak kullanılır. Zirkonyum diş kaplama, diğer diş kaplama türleri olan porselen lamine, metal destekli kaplama gibi türlere göre daha çok tercih edilmektedir. Bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi ise o doğal görüntüsüdür. Zirkonyum diş kaplama yapıldıktan sonra, zirkonyum diş büyük ölçüde orijinal gözükmektedir. Şu ana kadar zirkonyum diş kaplama yaptırmış insanların %90’ından fazlası zirkonyum dişten çok memnun. Üstelik zirkonyum dişi yaptırdığınız zaman en az 20 sene kullanabiliyorsunuz.

Zirkonyum Diş Özellikleri Nelerdir?

Estetik diş tedavisinde kullanılan en iyi ve en faydalı yöntemlerden zirkonyum diş kaplamanın, diğer kaplama türlerine göre muazzam özellikleri mevcuttur. Zirkonyum diş kaplamanın diğer kaplama türlerinden ayıran muazzam özelliklerinin yanında da zirkonyum diş kaplama diğer kaplama türlerine göre bir tık daha pahalıdır. Fakat, diğer kaplama türlerinden pahalı olduğu halde bu fiyatına değdiği düşünüldüğü için en çok tercih edilen kaplama türüdür. Doğallığı, orijinalliği, görünüşü ile ön plana çıkan zirkonyum dişin özellikleri aşağıda sıralanmıştır;

 • Doğal bir diş kadar ışığı geçirebilmeleri,
 • Kaplamalarda diş bir miktar aşındırılır. Fakat, zirkonyum diş kaplamada diğer diş kaplama türlerine göre aşındırılan diş miktarı oldukça azdır.
 • Diş etine ve vücut dokularına oldukça uyumlu olması.
 • Korozyona, kırılmaya, çatlama, sararmaya oldukça dayanıklıdır.
 • Diş etine %100 uyum sağlar, diş etine uyumsuzluk çıkarmasından kaynaklı sorunlar yaşanmaz.

Zirkonyum Diş Fiyatları 2019

Zirkonyum Diş

Zirkonyum Diş

En iyi ve en çok tercih edilen zirkonyum diş kaplamanın yapıldığı yere ve ülkeye göre fiyatları değişmektedir. Aynı zamanda bu fiyatı zirkonyum diş kaplamayı yapan kişinin unvanı, tecrübesi de oldukça etkilemektedir. Bunların yanı sıra zirkonyum diş kaplama yapılırken diş hekiminin kullandığı malzeme ve aletler de önem kazanmaktadır. Bu ve bunun gibi faktörleri de göz önünde bulundurursak, 2019 yılı zirkonyum diş fiyatı 250 dolardır. Bu fiyat, Türkiye için geçerlidir. Yurt dışında bu fiyatta düşüş ya da artış meydana gelebilir. Örnek vermek gerekirse, Amerika Birleşik Devleti zirkonyum diş fiyatı 1000 dolardır. İngiltere’de zirkonyum diş fiyatı 600-700 pound arasıdır. Balkan ülkelerinde ise 400-500 dolar civarıdır. Bu sebepler yüzünden de Amerika Birleşik Devletleri’nde ya da Avrupa ülkelerinde yaşayanlar, sağlık turizmi kapsamında, kendi ülkelerinde zirkonyum diş fiyatı yüksek olduğu için başka ülkelerde zirkonyum diş yaptırabiliyorlar.

Zirkonyum Diş Kaplama Zararları

Dişe uyumlu bir kaplama türü denilince akla ilk gelen kaplama türü zirkonyum diş kaplamanın cezbedici birçok yararı mevcuttur. Sağlığa ve vücut dokularına hiçbir zararı yoktur. Zirkonyum dişin zararı yoktur. Fakat, zirkonyum dişin dezavantajı olarak maliyetini gösterebiliriz. Zirkonyum diş kaplamayı diğer diş kaplama türlerinden ayıran cezbedici birçok özelliği olduğu gibi bu kadar çok özelliği bir arada taşımasının bedeli olarak fiyatı pahalıdır. Zirkonyum diş fiyatı haricinde hiçbir dezavantajı yoktur. Tamamen insan dişine ve etine uyumlu, sağlık açısından zararsızdır. Hiç endişeye mahal vermeden, zirkonyum diş kaplama yaptırabilirsiniz.

Zirkonyum Diş Kaplama Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Dişe uyumlu en iyi madde olarak bilinen zirkonyum, dişte oluşan çoğu problemde çözüm olarak kullanılmaktadır. Üstelik dişin doğallığını bozmaz. Bu yüzden de en çok tercih edilen kaplama türüdür. Eğer zirkonyum diş kaplama yapılması gereken durumlarda yaptırmazsanız ve yaptırmama sebebiniz zirkonyum dişin fiyatı ise, ileride yaptırmadığınız için daha yüksek fiyatlar ödeyebilirsiniz. Çünkü, dişiniz çürüyüp düşebilir bu sefer de yerine implant yaptırmak zorunda kalırsınız. İmplant dişin fiyatı da zirkonyuma göre oldukça pahalı ve yapım aşamaları da çok zor. İmplant diş yerine takma diş de kullanabilirsiniz, fakat takma diş de orijinal görüntü sağlamaz. Bu ve bunun gibi zirkonyum diş yapılması gereken durumlar aşağıda sıralanmıştır;

 • Eğer dişiniz çürümüşse, dişinizde diş maddesi kalmamış olabilir. Bu yüzden de dişe dolgu yapılamaz. Çünkü, diş dolguyu tutmaz. Fakat, bu gibi durumlarda zirkonyum diş tercih edilir ve çürük sorunsuz bir şekilde kapatılır.
 • Dişinizde çatlak varsa,
 • Dentalimplant yapmak için diş oluşturmak gerekirse,
 • Kanal tedavisinin ardından dişi sağlamlaştırmak için,
 • Diş güzel gözükmüyorsa, çatlak, sararma vs. genel itibariyle estetik her sorun için,
 • Dişiniz rengi konusunda endişeleriniz varsa ve diş beyazlatma yaptırmak istemiyorsanız bu ve bunun gibi her konuda dişinizi zirkonyum kaplatma yaptırabilirsiniz. Zirkonyum kaplatma sizin bu sorunlarınızın hepsini kökünden çözecek, bu sorunları unutacaksınız.

Zirkonyum Diş Neden Bu Kadar Çok Tercih Ediliyor?

Zirkonyum diş kaplama, diş kaplama türleri arasında en rağbet gören diş kaplama türüdür. Bu kadar rağbet görmesinin, en önemli nedeni ise normal bir diş ile arasında neredeyse hiçbir farkı olmamasıdır. Çünkü, zirkonyum dioksitin seramikleştirilmesi ile üretilen zirkonyum kaplamalar, ısıya, çatlağa, korozyona, aşınmaya vs. aklınıza gelebilecek birçok duruma dayanıklıdır. Zirkonyum dişin tercih edilme nedenleri aşağıda belirtilmiştir;

 • Zirkonyum diş, insan dişine en yakın elementtir. Bu yüzden vücutla uyum konusunda bir problem yaşanmaz. Diş etlerinde bir çekilme meydana gelmediği için de zirkonyum diş kaplamalar uzun süreler boyunca kullanılır.
 • Zirkonyum dişler, normal bir diş gibi ışığı geçirebilir. Bu yüzden de orijinal, doğal ve estetik gözükürler.
 • Eğer hastanın metale alerjisi mevcutsa, bu hasta için en iyi yöntem zirkonyum diş kaplamadır. Çünkü zirkonyum diş kaplamada metal kullanılmaz.
 • Zirkonyum diş kaplama uygulanmasının belirli bir yaşı yoktur. Kalıcı dişlerin çıktığı andan itibaren zirkonyum diş kaplama uygulanabilir.

Zirkonyum Diş Ömrü Ne Kadar?

Zirkonyum dişin, ağızda ne kadar kalacağı konusunda kesin bir şey söylenemez. Fakat bir kaza bela meydana gelmezse zirkonyum dişin ömrü 20 yıldır. Tabii ki bu süre ağız ve diş sağlığı ihmal edilmediği sürece geçerlidir. Eğer hasta, ağız ve diş sağlığına önem vermiyorsa değil 20 yıl,1 yıl bile ömrü olmayabilir.

Zirkonyum Diş Bakımı Farklı mı?

Zirkonyum diş ile normal diş arasında hiçbir fark olmadığı için zirkonyum dişe bakım da normal dişle aynıdır.

Zirkonyum Kaplama Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Zirkonyum tedavi süresi, zirkonyum kaplama ya da diş yapılacak diş sayısına göre değişebilir. Fakat genel bir süre vermek gerekirse ortalama 2 haftada zirkonyum tedavi tamamlanır. Bu süre, tedavi olduğunuz yerin yoğunluğuna ve sizin durumunuza bağlıdır. Altını çizelim kesin bir süre yoktur.

Zirkonyum Kaplama Yapılırken Anestezi Yapılır mı?

Zirkonyum kaplama tedavisinde uygulanan anestezi tekniği lokal anestezidir. Bu durum, hastadan hastaya değişiklikler gösterir. Her hastada standart şekilde uygulanan bir anestezi tekniği yoktur.

SGK Tarafından Zirkonyum Diş Karşılanır mı?

Zirkonyum diş SGK tarafından karşılanmaz. Sadece zirkonyum değil, dişe yapılan estetik müdahaleleri SGK karşılamıyor.

Zirkonyum Diş Kaç Yaşında Yapılabilir?

Zirkonyum diş için gereken yaş yoktur. Kalıcı dişler tamamlandığı an zirkonyum diş yapılabilir.

Zirkonyum Diş Yapan Yerler

Zirkonyum diş yapan hastaneler özel hastaneler ve kliniklerdir. Devlet hastanelerinde zirkonyum diş yapılmaz.

Zirkonyum Diş Yapılırken Acır mı?

Zirkonyum diş tedavisinde acı hissedilmez. Çünkü, tedavi boyunca dişinize anestezi uygulanır. Zaten, dişinizin sinirleri alınacağı için de acı hissetmezsiniz.

Zirkonyum Diş Nasıl Yapılır?

Zirkonyum diş yapılma süreci, önce zirkonyum kaplama ya da diş yapılacak yerin sinirleri kanal tedavisi ile alınır. Sonra, diş hafif aşındırılır ve üstüne kaplama yapıştırılır.

Zirkonyum Diş Sağlam Olur mu?

Zirkonyum diş sağlamlığı, normal dişin sağlamlığı ile aynıdır. Çünkü, normal dişle arasında bir fark yok denecek kadar azdır. Korozyona ve darbelere oldukça dayanıklıdır.

Bir önceki yazımız olan Zirkonyum Porselen Kaplamanın Avantajları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 • Yorum Yapın