Zirkonyum Diş Kaplamanın Klasik Kaplamalardan Farkı Nedir?

Diş sağlığı çok önemli olan ve çoğu zaman kişilerin şikayet etmiş oldukları konulardan bir tanesidir. Bu durum, beslenme, sindirim, dış görünüş olarak temel anlamda önemi olan bir durumdur. Tedavi yöntemleri çok fazla olan diş tedavilerinde doğru karar vermek ve teknik açıdan malzemelerin detaylı olarak kullanımı sağlanması gereken bir tedavidir. Diş eksiklikleri ve diş üzerindeki yıpranmalar olarak birçok işlem kullanılarak diş tedavileri vardır.

Bunlardan biri de zirkonyum diş kaplama tedavisidir. Bu işlem, dişin yıpranmış olması, renk değişimleri, estetik anlamda kullanımlar olarak birçok kullanım alanına sahiptir.  Diğer yöntemlerden farkı ise doku dostu olması ve biyolojik malzemeler kullanılarak yapılıyor olmasıdır. Aynı zamanda ışık geçirgenliği ile diğer yöntemlerden farklıdır. Diş etine yüksek derecede uyum sağlayan bir uygulamadır.

Hangi Dişlerde Zirkonyum Kullanılır?

 

Zirkonyum yöntemi, birçok diş hastalığı durumunda kullanılabilir. Öncelikle, diş dostu olduğunu belirtmek isteriz. Zirkonyum diş kaplama işlemi, beyazlatma gibi yöntemlerde sonuçların iyi bir şekilde alındığı bir yöntemdir. Aynı zamanda dişlerin önceden kesilmiş olması ve bu dişlerin aşınması durumunda kullanılan bir yöntemdir.

Zirkonyum diş kaplama, kişideki metal destekli olan köprü-kuron durumu olmasında kullanılan bir yöntemdir. Kırık dişler, renk yapı bozuklukları, çapraşık olarak ve eğri olarak dişlerin tedavilerinde kullanılır. Dolguların yapılamayacağı durumlarda da sık kullanılabilir. Madde kayıpları olan kişilerde de kullanılan bir yöntem olarak çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Zirkonyum Alt Yapılı Kuron-Köprü Kaplamalar Ne Kadar Sürer?

Bu yöntemi kullanan birçok hasta bulunmaktadır. Zirkonyum alt yapılı olan kuronlar, 3 aşama ile hazırlık durumuna sahiptir. Bu aşamalar ise, ilk aşama olarak, anestezi uygulamaları ile diş hazırlanır. Daha sonra ise kişinin diş ölçümleri yapılır. Zirkonyum diş kaplama işleminde, diş yüzeyinde boş kalan yerlerin olmaması için geçici olarak dişler yapılmaktadır.

Diş yüzeyinin yapıştırılması ve geçi anlamda hassasiyetlerin önlenmiş olması sağlanır. İkinci olarak ise laboratuarda hazırlanan alt yapı prova edilir. Son aşama da ise estetik provaların ardından, yapıştırmadan iki seans olarak karar verilen ve olması gereken diş rengi hazırlanır. Yüzün uyumuna göre kontrol edilerek, 7 ya da 10 gün içinde işlem sağlanır.

Zirkonyum Diş Kaplama Diş Fiyatları

Bu yöntemler, çoğu kişi tarafından sık kullanılan ve son yıllarda hekimlerinde tercih ettiği yöntemler arasında yerini almaktadır. Zirkonyum diş kaplama olarak kullanım sağlanan malzeme, laboratuar ortamlarında çeşitli şekillerde değişkenlik göstermektedir. En kesin durum ise 2015 senesinde zirkonyum olarak maliyetler enflasyonlara göre değişmekteydi.

Zirkonyum diş kaplama olarak bilgisayar teknolojisi ile kusursuz bir şekilde üretim sağlanır. Bu nedenle ise ömür boyu kullanım sağlanabiliyor. Kişi verdiği fiyatı kendine bir yatırım olarak görebilir. Zirkonyum işleminin birçok avantajı vardır. Uzun vadeli düşünüldüğünde hizmet bedelinin ödemesi fazla olmamaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Zirkonyum Diş Kaplama Kimlere Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yorum Yapın