Zirkonyum Diş Kaplama Özellikleri

Diş ve diş sağlığı oldukça önemli olan bir şeydir. Günlük yaşamda çok fazla dikkat edilen durumlardan biri de dişlerdir. Zirkonyum diş kaplama olarak, diş bakımı için yapılmış olan bir uygulamadır. Kişilerin dişle olan sorunlarında estetik anlamda kaygıların giderilmesi için yapılan bir uygulamadır. Bu kaygıların kişilerde diş temizliği ile yapılabilmesi ya da zirkonyum gibi yöntemlerden de faydalanılması durumu söz konusudur.

Özellik olarak, estetik kaygıların giderilmesi durumları için kullanılan bir yöntemdir. Bunun yanı sıra, dişe beyaz rengini ve metal üzerinde porselen kaplama uygulamalarıyla sağlanmaktadır.  Diş hekimliği olarak özellikle son zamanlarda popüler olarak kullanılan bir yöntem olmuştur. Herhangi bir nedenden dolayı diş bazının kaybında da kullanılan bir yöntemdir.

Neden Zirkonyum Diş Kaplama?

 

Bu yöntem, diş kaplamaları olarak kullanılan ve ışık geçirgenliği sağlayan yöntemdir. Doğal dişler oluşturularak iyi bir görüntü yakalanabilmesi adına estetik anlamda da tercih edilmektedir. Zirkonyum diş kaplama, diş etleri ile uyum sağlar ve geleneksel anlamda metal üstü porselenler ile yapımlara göre çok daha iyidir. Metal üstü porselenler, diş etlerinin morumsu bir görüntüyle yapılmasına neden olur. Bu yöntem ise zirkonyumda olmayan bir durumdur.

Özellikle ise ön bölge olarak dişlerin yaptırılmasında zirkonyum yaptırmak size avantaj sağlayacaktır. Dişlerin doğal görünümüne yakın bir görüntü yakalamayı amaçlıyorsanız, bu yöntemi tercih etmenizi öneriyoruz.   Bu uygulamanın yapılacağı hastalar, dişlerin yapılış aşamasında daha az bir şekilde diş dokusu kesilerek yapılır. Bu da diş dostu bir uygulama olduğunu gösteriyor.

Zirkonyum Yönteminin Dezavantajları

 

Zirkonyum kaplama olarak kullanım sağlanan yöntemlerin, avantajlarının çok fazla olmasının yanı sıra az da olsa dezavantajları vardır. Zirkonyum diş kaplama olarak bu yöntemden faydalanmak isteyen kişiler için birçok iyi sonuç vardır. Bu yöntemler sonucunda ise diş en doğal görüntüsüyle ortaya çıkar.

Fakat bunun yanı sıra dezavantajları, zirkonyum köprülerinin uzun bir şekilde diş boşluklarından dolayı geleneksel anlamda metal üstü porselenlerine göre daha çok kırılgan yapıya sahip olmasıdır. Bu nedenle yöntemler çok fazla tercih edilmemektedir. Geleneksel anlamda metal üstü olarak porselenlerin kullanımlarına göre daha pahalı olması olarak ifade edilen durum nedeniyle fazla kullanılmasa da diğer nedenlerden dolayı da kullanım alanı geniştir.

Zirkonyum Kaplamanın Yapılmadığı Durumlar Var mıdır?

 

Zirkonyum uygulaması olarak bilinen yöntem, çoğu tedavi işleminde kullanımı sağlanmaktadır. Zirkonyum diş kaplama işlemi, bazı durumlarda kullanılamamaktadır. Bu durumları sizlere şu şekilde açıklayabiliriz; çok uzun boşlukların ve köprü ayaklarının olacağı hastalarda arasındaki boşluk nedeniyle kullanımı sağlanamayabilir.

Yani bu durumlarda hekimlerde zirkonyum tedavisini desteklemeyebilir. Böyle durumlarda ise metal üstü olarak porselen tercih edilebilir. Zirkonyum diş kaplama olarak ısrar edilirse, implant yapılarak daha sonra ise üst yapısı zirkonyum sistemiyle yapılabilir. Bu aşamalar kullanılarak yine zirkonyum yaptırılabilir.

Bir önceki yazımız olan Zirkonyum Diş başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yorum Yapın