Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Zirkonyum olarak kullanılan yöntem, birçok hasta ve hekim tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Zirkonyum diş kaplama tedavisi, beyazlatma gibi birçok metotta sonucu olmayan ileri derece yöntemlerde kullanılabilmektedir. Antibiyotik, flor gibi renkleşmelerde kalıtsal yapı renkleşmesi durumlarında da kullanılmaktadır. Ayrıca önceden dişlerinin kesilmiş olduğu kişilerde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Zirkonyum diş kaplama tedavisi, ağzın metal destekli olarak köprü-kuron kaplama olarak yapıldığı kişilerde de kullanılmaktadır.

Kırık dişlerin düzeltilmesi işlemleri de tedavi yöntemlerindendir. Estetik yöntemlerle kullanılan zirkonyum yöntemi, rengi ve yapısı bozulmuş olan eski diş dolgu düzeltme işlemlerinde de kullanılır. Bunun yanı sıra çarpık olan ve eğik olan dişlerin düzeltilmesin de kullanımı sağlanmaktadır. Dolgu işlemi yapılamayacak durumlar kullanım sağlanan durumlardan biri olarak ifade edilebilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Neden Öneriliyor?

 

Zirkonyum yöntemi, doku dostu olarak bilinen bir yöntemdir. Bu nedenle fazlasıyla tavsiye edilir ve kullanılır. Zirkonyum diş kaplama tedavisi, doku dostu olduğu gibi yapılan porselenlerden farklı olarak ağızda kalma süresi daha uzun olan bir yöntemdir. En önemli sebeplerden biri de budur.

Zirkonyum diş kaplama, ölçüm ve testler ile kullanıcı grupları ile birçok süreç sonunda dayanıklılığını ciddi bir şekilde ispatlamış olan bir yöntemdir. Bu nedenle hekimlerde sık bir şekilde bu tedavi yöntemini kullanmaktadır. Tamamıyla doğal görünümlerin ortaya çıkarıldığı ve doğal görünüme en yakın porselenler olarak bilinir. Altında metal yansımalar ve bu yansımanın olmamasından kaynaklı grimsi ve mat görüntü olmaz. Isı yalıtımlı olarak güçlü bir özelliğe sahiptir.

Diş Kaplamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Ağza yapılan tüm işlemlerde dikkat edilmesi gereken durumlar bir hayli çoktur. Kaplamaların şekilleri mutlaka yüz şekline uygun ve estetik olarak yapılmalıdır. Örnek olarak oval, kare, dikdörtgen olarak yüz şekilleri vardır. Bu durumlar dikkate alınarak diş kaplaması yapılmalıdır.

Zirkonyum diş kaplama tedavisi olarak kullanılan yöntemde de aynı şekilde yüz şekli önemlidir. Dışarı doğru konveks bir yapıdaki yüzler, hazırlanacak olan kaplamalarda ve uyum için olmalıdır. Hastanın yaşı ve dişler üzerindeki makyaj çizgileri dişlerin uç kısımları şekil ile çok ilgilidir.  Aynı zamanda ten rengi, göz rengi dikkat edilmesi gereken konulardandır. Dişlerin, hastaya ait görüntüsünü en iyi şekilde verebilmek için bütün durumlar göz önüne alınmalıdır.

Zirkonyum Diş Hazırlığı

 

Bu kaplama yönteminin hazırlık aşaması bulunmaktadır. Öncelikle metal destekli olarak porselenler ile aynı olduğunu belirtmek isteriz. Zirkonyum diş kaplama yöntemi, farklı laboratuarlarda işlem olmaktadır. Bilgisayar teknolojisi ile cihazlarla yapılan bir yöntem olduğun belirtmek isteriz.

Hasta ağzının ölçüleri ve bilgisayar ortamındaki optik olan okuyucular yardımıyla tarama sağlanır. Zirkonyum diş kaplama levhaları ise el değmeden freze sistemlerde bilgisayarlar tarafından kesilmekte ve şekillendirilmektedir. Daha sonra kamera yardımı ile elde edilen veriler bilgisayarlara yüklenir. CAD yapılarak CAM olan üretime geçilir.

Bir önceki yazımız olan Zirkonyum Diş Kaplama Yaptıranlar Kimlerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

    1. Rıdvan Aralık 6, 2019

    Yorum Yapın