Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Nedir?

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA TEDAVİSİ NEDİR?

Zirkonyum diş kaplama olarak tedavi düşünenler ve bu tedavinin ne anlama geldiğini bilmeyenler için yazımızı hazırladık. Öncelikle diş hekimlerinin temel olarak gereksinimlerini estetik sağlamlık açısından ve doku uyum avantajı ile doğal bir şekilde tercih ettiklerini belirtebiliriz. Konularında çıktığı günden bu yana, ulaşım sağlanan en yüksek kalitede kullanılan bir yöntemdir. Zirkonyum diş kaplama, estetik diş hekimliğinin her geçen gün artması ve metal olarak alt yapılı porselenlerden uzaklaşılarak yapılan bir yöntemdir.

Biyolojik anlamda uyumlu olarak ve aynı zamanda doğal görünüm, estetik metal direnç gibi tüm özelliklere sahip olarak kullanılır. Metal yerine beyaz bir alaşım olarak kullanılan zirkonyum kullanımı sağlanır. Alt yapılı olarak porselen ile ön dişlerin kullanımında sağlandığı ve estetik anlamda hem arka hem de ön dişlere uygulanmaktadır. Sağlam ve kullanım olarak pratiktir. Aynı zamanda ise yaşam kalitesini artırmaktadır.

Zirkonyum Kullanım Alanları

Zirkonyum maddesi, beyazlatma olarak metotların sonuç alınamamış durumlarda ve renkleşmelerin kalıtsal hale geldiği durumlarda kullanım alanlarına sahip olabilmektedir. Zirkonyum diş kaplama işlemleri, kullanım alanı olarak önceden dişlerin kesilmiş olduğu kişilerde ve ayrık diş sorunu olan kişilerin dişlerinin birleştirilmesinde kullanım sağlanabilmektedir.
Diastema kaplama olarak bu yöntem isimlendirilmektedir. Ağzında metal destekli köprü ve kuron kaplama olan kişilerde de kullanım sağlanır. Kullanım alanı geniş olan bir yöntemdir. Kırık dişlerin düzeltilme işleminde, renk yapısı bozulan dişlerde, çapraşık ve eğri diş tedavilerinde, dolgu yapılamayan dişlerin aşırı madde kaybı olan durumlarında kullanım sağlanmaktadır.

Zirkonyum İle Yapılan Dişlerin Avantajları

Zirkonyum yöntemini son zamanlarda hem hekimler hem de hastalar tercih etmektedirler. Birçok kullanım yöntemi bulunan ve aynı zamanda doku dostu olan bir yöntemdir. Zirkonyum diş kaplama yönteminin birçok avantajı bulunmaktadır. yalıtıcı özellikte olan ve sıcak soğuk hassasiyeti gelişmeden kullanım sağlanan bir uygulamadır. Zirkonyum ışığı geçirdikten sonra ise doğal bir şekilde diş yapısında benzer estetikler oluşturur.

Çok iyi yapılmış olan bir metal destekli porselen ile uygulanır. Bu durum ise matlık ya da yapaylık oluşturmaz. Özellikle ön dişlerde zirkonyum maddesini hekimler tercih etmektedir. Metal olarak destekli olan porselenler ile bazı ışıklar ağızda yokmuş hissi uyandırır. Koyu renk olarak boşluk görüntüsü verebilmektedirler. Zirkonyum ise aynı doğal dişler gibi her türlü ışığı geçirebilmektedirler.

Zirkonyum Diş Kaplama İşleminin Uygulanması

Bu yöntem hangi amaçlarla uygulanır üst yazımızda belirttik. Zirkonyum diş kaplama işlemi olarak uygulaması ise, öncelikle anestezi işlemi yapılarak, daha sonra ise diş hazırlıklarının ve diş ölçülerinin alınmasıyla işlem sürdürülür. Bir sonraki aşama ise estetik aşamadır.

Diş yüzeylerinin boş gözükmemesi için diş yüzeyleri yapıştırılır. Ayrıca dişlerin olası bir durumda hassasiyetleri korunur. Laboratuar ortamlarında hazırlanan altyapı provaları ile birlikte diş etleri uyumlu olarak kontrol edilir. Estetik prova sonrası ise yapıştırma işlemi gerçekleştirilir.

Bir önceki yazımız olan Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

    1. Derya perisan Kasım 25, 2019
    2. Batuhan Kasım 29, 2019
    3. Elnur Aralık 4, 2019

    Yorum Yapın