Zirkonyum Diş Kaplama Yaptıranlar Kimlerdir?

Zirkonyum olarak diş kaplama uygulamaları,  çoğu zaman porselen kaplama olarak kullanılabilmektedir. Diş kaplama olarak metal destekli olan bir kaplama türüdür. Zirkonyum diş kaplama, destekli ve desteksiz olarak ikiye ayrılmaktadır. Estetik gülüşlerin sağlanabilmesi adına hastaların diş hekimlerine daha estetik görünmeleri için başvurdukları bir tedavi yaklaşımları olarak ifade edilebilir.

Peki, bu tedaviyi kimler yaptırabilir? Bu konu hakkında sizlere şu şekilde bilgi verebiliriz;  öncelikle zirkonyum diş kaplama uygulamasını daimi olarak sürmesini isteyenler yaptırabilir. Çünkü dişlerin daimi olarak sürmesini ve her yaşta yapılabilmesin sağlayan bir uygulamadır. 18-20 yaşa kadar gelişim dönemlerinde olunması gerekli olan çene büyümesi sonucunda aralanmalar olması durumda da çok önerilmemektedir.

Zirkonyum Diş Neden Tercih Edilmeli?

 

Bu uygulama daha çok estetik anlamda kullanım sağlanan bir yöntem olarak bilinir. Beyazlatma yöntemleri olarak sonuç olmayan ve ileri aşamadaki renk değişimleri tedavilerinde kullanılır. Ortodontik olarak ise tedavi yöntemlerinin seçilmemiş olduğu ve diastema gibi ayrıl olan ya da çarpık olan dişlerde de kullanım sağlanabilmektedir. Zirkonyum diş kaplama olarak, yapısı bozulmuş olan ve eski dolgularda aşırı olarak madde kayıpları durumlarında kullanım sağlanabilmektedir.

Restorasyon yapılması ve arka grup dişlerin üzerinde köprü veya kaplama olarak kullanım sağlanan ön grup olarak kullanılır. Ve implant üstü protezlerde gülüşün estetik olabilmesi adına da tercih edilebilir. Zirkonyum diş kaplama genellikle tercih edilme nedenleri olarak bu durumlar gösterilebilir. İhtiyacınız doğrultusunda bu işlemleri doktorunuza başvurarak gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz.

Zirkonyum Diş Etleri İle Uyumu

 

Bu uygulama genellikle estetik amaçlı olarak kullanım sağlanan bir yöntemdir. Zirkonyum diş kaplama sisteminde, uygulanmış olan yöntemlerin diş etleri ile uyumlu olması gerekmektedir. Bu uygulamayı yaptırmayı düşünen kişiler ise uygulamanın diş etlerine zararı olup olmadığını merak etmektedir. Aynı zamanda diş etleri ile uyumlu olup olmadığı da sıkça sorulan sorulardandır.

Bu konu hakkında sizlere şu bilgileri verebiliriz; zirkonyum diş dokusu ile uyum içinde olabilen bir malzemedir. Metal desteği ile protezlerin görünen ve dişin boyun bölgesinde diş etlerinin morarmaması için iyi bir uygulamadır. Çünkü bu uygulama herhangi bir morluk durumu ortaya çıkarmamaktadır. Aynı zamanda renklenme ve diş eti çekilmesine de neden olmamaktadır. Yanlış fırçalamalardan kaynaklı olarak diş eti çekilecek olan hastaların estetik olarak kötü bir görüntü meydana gelmemesi için de kullanımı sağlanır.

Zirkonyum Kaplama Uygulaması

 

Diş kaplaması olarak kullanım sağlanan yöntemlerden olan zirkonyum diş kaplama yöntemi uygulaması olarak, destekli kaplama olarak metal destekli kaplamadaki gibi küçülterek yapılır. Diş etleri sağlıklı duruma geldiği zaman ise özel ölçüler kullanılarak ağzı uygun bir kaşık ile hassas şekilde ölçüler alınır. Ardından laboratuar ortamında dişe uygun olan renkte zirkonyum seçilir ve alt yapısı üzerinde porselen olarak işlenir. Klinik anlamda dişe uyumu sağlanarak hastaya uygulanır.

Bir önceki yazımız olan Zirkonyum Diş Kaplama Önemi Hakkında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

    1. Zeynep ertürk Kasım 21, 2019
    2. Yasin Kasım 22, 2019
    3. Meltem Kasım 26, 2019

    Yorum Yapın