Zirkonyum Diş Kaplama Önemi Hakkında

Zirkonyum, 18. Yüzyılda bulunmuş olan bir metal ürün olarak ifade edilen kaplama biçimidir. Cerrahi olarak, uygulamalarda genelde askeriye alanlarında çok fazla alanda kullanım sağlanmaktadır. Bu maddenin önemi büyüktür. Korozyona uğramış olan çok fazla alanda kullanım sağlanmaktadır. Zirkonyum diş kaplama olarak, çok fazla sektörde tercih edilen bir metal olarak ifade edilebilir. Zirkonyum dişlerin yapım aşamasında da kullanım sağlanmaktadır.

Yapım aşamasındaki hazırlıklar ise sabit protezlerin yapımındakiyle aynıdır. Diş preparasyonu aşamasındaki basamaklı kesim işlemleri olarak uygulanır.  Farklar ise diş laboratuarına gönderildikten sonra görülmektedir. 3 boyutlu olarak zirkonyum diş kaplama, cihazlarda ölçüm sağlanan modeller analiz edilir. Gözlemlenen veriler ise CAD-CAM sistemleri olarak zirkonyum bloğuna dönüşür. Sonrasında ise bilgisayar ortamında kontroller sağlanır. Bittikten sonra ise Zirkonyum alt yapısı tamamlanmamış olur.

Zirkonyum Diş Nerelerde Kullanılır?

 

Zirkonyum kaplama diş olarak kullanım alanları oldukça geniştir. Zirkonum diş kaplama olarak kullanım alanları, daha önceden dişlerinin kesilmiş kişilerde kullanım sağlanabiliyor. Aynı zamanda kırık dişler revizyonlarında veya düzeltilmesinde, ağız içinde metal destekli olarak köprü kaplama olan kişilerde kullanım sağlanmaktadır.

Kullanım alanları, ayrılmış dişlerin birleştirilmesinde, rengi solmuş olan ve yapısı bozulmuş olan eski dolguların revizyonunda kullanılabilir. Kullanım alanları aynı zamanda çapraşık ve eğitilmiş olarak dişlerin tedavi edilmesinde kullanımı sağlanabilmektedir. Son olarak kullanım sağlanan dolgu yapılması mümkün olmayan derecelerde ve çok madde kaybetmiş olan dişlerin yapım aşamasında olumlu sonuçlar ile kullanılabilmektedir.

Zirkonyum Dişlerin Avantajları Nelerdir?

 

Bu yapım yöntemini kullanan kişiler, birçok avantajından faydalanabilmektedir. Zirkonyum diş kaplama olarak, diş eti hastalıklarının ya da diş eti çekimlerinde gözlemlenmiş olan morlukların oluşmamasını sağlar. Avantaj olarak, alerjik reaksiyonlar nedeniyle bu duruma sebep vermemek adına doku dostu olan bir yöntemdir.

Bu yöntem ısı yalıtıcı olarak özellikler ile dişlerin sıcak ya da soğuk algılarını engellemeye yardımcı olmaktadır. Hijyen anlamında ise mikroorganizmaların tutulması adına en az düzeyde olarak avantaj sağlamaktadır. Vücut ya da ağız dokularının tam bir uyum içinde olmasıdır. Işık geçirme özelliği anlamında doğal olarak dişlerde en yakın görünüm elde edilmektedir.

Zirkonyum Diş Yapımı

 

Bu madde ile yapım sağlanan dişlerin hazırlık aşamaları, sabit protezlerin yapım işlemlerinde uygulanmış olan aşamalar ile aynıdır. Zirkonyum diş kaplama işlemlerinde preparasyon anında basamaklı bir şekilde kesim işlemleri ile uygulanmaktadır. Bu evrelerden sonra ise ilerlenecek basamaklar porselen madde ile kaplama yapılması aşamasında uygulanan evrelerdir.

Tek fark ise, metil özelliğinin rengini örtmek olarak kullanım sağlanan astar malzemeler ile opak madde kullanımına gerek duyulmamasıdır. Özünde ise beyaz bir malzeme ile zirkon kaplamanın astar uygulamasına ihtiyaç duyulmaz. Yapım aşamasında bu uygulamanın birçok avantajı bulunmaktadır. Aynı zamanda dezavantajları da olsa sık kullanan yöntemler arasında yerini almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Zirkonyum Kaplama Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yorum Yapın