Zirkonyum Diş Kaplaması Hakkında Detaylı Bilgi

Diş kaplamaları son 15 sene içerisinde çoğunlukla porselen kaplama şeklinde uygulanır. Bununla birlikte de metal destekli ve metal desteksiz şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Bu kapsamda da daha da estetik bir gülüş gereksinimi duymakta olan hastalar açısından da diş hekimleri her daim yenilikçi ve en iyi estetik görünüme ulaşmanın çalışmaları içerisine girmektedir. Bu estetik ihtiyaçlar ise ortaya yenilikçi ve çok daha şık bir görünümü destekleyici olan zirkonyum altyapılı diş tedavilerini çıkarmaktadır.

Genel olarak zirkonyum; diş tedavilerinde kullanılan ve diş yapımında beyaz renkli bir kıvama sahip olan bir yapıdadır. Diş kaplama ve metal desteksiz kaplamalar grubunda ola zirkonyum, metal destekli kaplamalara odanla çok daha şık bir görünüm imkanını sunmaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplama Avantajları

Az önce de belirtmiş olduğumuz üzere metal destekli kaplamalara göre zirkonyum çok daha şık bir yapıya sahip olmaktadır. Ki avantajlar açısından da metallere oranla çok daha önde olduğunu da söylemek mümkün olabilir. Metal destekli olmadığı için diş etlerinde koyu bir renk durumu oluşturmayan zirkonyum sayesinde, metal kaplamalı porselen dişlerde olması mümkün diş eti kenarındaki siyah renk oluşumuna da kesinlikle denk gelinmez. Bunun yanı sıra gerçekten de estetik açıdan özel bir yapıya sahip olan zirkonym sayesinde dişlerde meydana gelen mat görüntü de ortadan kaldırılmış olacaktır. Diş kaplamaları ve diş etleriyle birebir uyumlu olan zirkonyum, diş kaplaması yapılan diş etleri etrafında ortaya çıkabilecek olan her türlü hastalığın da bir nevi önüne geçmeyi başarmaktadır. Bu özellikleri dahilinde de diş kaplaması açısından zirkonyumun değerli bir yapıya sahip olduğunu da rahatlıkla belirtmemiz mümkün olabilir.

Bütün bunlarla birlikte zirkonyum, diş kaplamalarında beyaz renkli, sıcağa dayanıklı ve metale karşı alerjisi olan insanlar açısından ideal bir tedavi türü olarak kabul edilmektedir. Diş kaplamasında var olan ışık geçirmezlik özelliği sayesinde dişlerin mat bir görünüme dönüşmesinin önüne geçmekle birlikte, daha doğal ve çok daha estetik bir görünümle buluşmasını da desteklemiş olacaktır. Yapılan araştırmaların neticesi de göz önüne alındığında zirkonyum diş kaplaması kullanmış olan pek çok kişiden alınan sonuçlar neticesinde kişilerin soğuk ve sıcak hassasiyetleri yaşamadıkları gözlemlenmiştir.

Bunun yanı sıra metal olan dişlere oranla çok daha sağlam ve kalıcı bir yapıya sahip olan zirkonyum diş kaplamalarının diş tedavi süreçlerinde sıklıkla tercih edilen bir yapıda olduğu bilinir.

Bir önceki yazımız olan Zirkonyum Kaplama Nedir, Nasıl Elde Edilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yorum Yapın