Zirkonyum Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zirkonyum diş, klasik porselen olan köprü ve protezlerin altyapısı olan gri metalin yerine kullanılan beyaz alaşım olmaktadır. Genel olarak estetik amaçlı olarak kullanılan ve beyazlatma gibi metotlarla sonuca ulaşılamayan ileri derecede renkleştirme operasyonlarında, kalıtsal yapı renkleşmelerin tedavisinde, rengi ve yapısı bozulmuş aşırı dolgulu dişlerde ve aşırı madde kaybı yaşayan dişlerin restorasyonlarında kullanılmaktadır. Ön gülüş implant üstü protezlerde ve gülüş estetiğini düzenleme konusunda sıklıkla tercih edilen bir yapı kazanmıştır. Özellikle de çok daha estetik bir görünüme erişim sağlamak, aynı zamanda da kalıcı bir diş eti sağlığı yakalayabilmek adına da zirkonyum diş kaplaması bir hayli tercih edilmektedir.

Zirkonyum’un ışık geçirgen özelliği sayesinde doğal dişlerin görüntüsü tam tamına yakalanmış olur. Sağlıklı dişlerin minesi de ışığı tamamen geçirdiği için klasik porselen kaplamalarında dişlerin yapay ve cansız görünmesi durumu ortaya çıkar. Zirkonyum diş kaplamalarında ise böyle bir durum kesinlikle yaşanmaz. Aksine dişleriniz olabildiğince sağlıklı ve canlı bir görünüme erişeceği için estetik açıdan verim sağlayıcı bir etkileşime erişim de sizi bir hayli memnun etmiş olacaktır.

Bunlarla birlikte zirkonyum kaplamalarının bakımları da oldukça verimli bir türden gerçekleşebilir. Yani normal bir şekilde dişlerinizi nasıl fırçalıyorsanız aynı işleyişi zirkonyum kaplamalarında da uygulamaya odaklanmalısınız. Dişlerinizi sabah akşam olmak üzere iki kere fırçalamalı, aynı zamanda da diş ipi temizliğiyle de desteklemelisiniz. Bunun yanı sıra zirkonyum kaplamalarını gerçekleştirmenizin ardından 6 ayda bir diş hekimine kontrolünü yaptırmanız da sizler açısından daha kalıcı ve sağlıklı bir diş bakım sürecini ortaya çıkarmış olacaktır elbette. Ayrıca zirkonyum kaplamalarının işin ehli bir hekim tarafından gerçekleştirilmesi sonrasında uzun yıllar boyunca kullanıma uygun bir yapı oluşturacağını da bilmenizi isteriz. Yani en az 15 ile 20 yıl gibi bir süre içerisinde zirkonyum kaplamalarınızı sıkıntısız bir şekilde kullanabilirsiniz. Tabii bu süreçte dişinize göstereceğiniz bakımın önemi de bu süreyi daha da arttıracak etkilerin başında gelmektedir.

Bu kapsamda bakıldığında da zirkonyum kaplama seçeneğinin diş tedavisi ve estetik bir diş görünümü açısından ideal bir tercih olabileceği rahatlıkla söylenebilir. Uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilecek olan zirkonyum kaplamaları sayesinde çok daha estetik bir görünüm ve sağlık dolu bir diş yapısı elde etme şansı yakalayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Zirkonyum Kaplama Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yorum Yapın