Zirkonyum Kaplama Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Zirkonyum dioksit, köprü şeklinde protezler ve tek diş kaplama üretmek için kullanılan en modern malzemedir. Metallere kıyasla daha zayıf oldukları düşünülse de, aksine mükemmel estetik niteliklerle birlikte dayanıklılık konusunda da üst kalite bir deneyim sunar.

Zirkonyumu Tercih Sebebi Yapan Unsurlar

Porselen ve zirkonyum kaplamaları karşılaştırırsanız, zirkonyum ürünlerinin başlıca avantajının güvenilirliği ve dayanıklılığı olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz. Bu durum, pek çok klinik test ve kullanıcı deneyimiyle kanıtlanmış olup pazarlama sürecinde öne çıkmaktadır.

Bununla birlikte, bu iki materyalin estetik nitelikleri aynıdır. Bu nedenle, zirkonyum tercihinin bütçeye bağlı olduğu söylenebilir, çünkü zirkonyum malzeme bütçesi dolayısıyla porselen kaplamalara kıyasla açık ara daha fazla maliyet gerektirir.

Ayrıca, bu materyalden bahsetmişken, zirkonyum kaplamaların metal kaplamalarda sıkça görüldüğü gibi alerjiye neden olamayacağını belirtmek gerekir. Bu da maliyeti artıran önemli unsurlardan biri olarak hastalara hatırlatılmalıdır.

Özetlemek gerekirse, zirkonyum kaplamalar günümüz piyasasında en dayanıklı ve en üstün estetik niteliklere sahip kaplama teknolojisi olarak tercih edilmektedir. Yazımızın devamında zirkonyum kaplama yaptıran kişilerin dikkat etmeleri gereken bazı basit kurallara değineceğiz.

Zirkonyum Bakım kuralları

Zirkonyum kaplamaların özel bir bakıma ihtiyacı yoktur. Ağız hijyeni kurallarına uymaya alışkınsanız ve sabahları ve akşamları dişlerinizi fırçalamayı unutmuyorsanız, zirkonyum protezlerine de dikkat aynı ölçüde dikkat etmelisiniz. Zirkonyum bakımı diş fırçası ve macunu ile yapılmakta ve yemekten sonra diş ipi kullanımı tavsiye edilmektedir.

Yemekten sonra, en azından ağzınızı suyla iyice durulamak tavsiye edilir. Eğer dişlerinizi daha kapsamlı bir şekilde temizlemek için doktorunuz tarafından önerilen özel bir koşul yoksa bu rutin bakım teknikleri yeterlidir. Fındık, badem, kraker vb. gibi aşırı katı gıdaların sık tüketimi tavsiye edilmez. Zirkonyum kaplamalarda yonga ve çatlakların oluşmasını önlemek için dikkatli bir tutum gerekiyor. Önleyici muayene için yılda iki kez diş hekimi ziyareti ziyaret, kaplama yapılan dişlerin bütünlüğünü ve güzelliğini korumaya yardımcı olacaktır.

Zirkonyum kaplama fiyatları malzemenin ülkemiz içerisinde ithal edilmesinden dolayı her geçen yıl önemli ölçüde artmaktadır. Bu da hastaların kaplama kalitesini ve sağlamlığını korumaları adına daha da özenmelerini gerektirecek gerçekçi bir unsur olarak önümüze çıkıyor. Diş hekimleri zirkonyum kaplamaların dayanıklılığına şüphesiz güvenseler de, hiçbir malzemenin gerçek dişinizin gücünde olamayacağını hatırlatmak istiyorlar.

Çoğu diş hekimi hastalarına uyguladıkları tedavinin niteliğine göre hastaya özel bir bakım rutini belirlemektedir. Bizler zirkonyum kaplamalar için tavsiye edilen rutin bakım yöntemlerini sizlere sunduk ve diş hekiminizin sunduğu bakım yönergelerinin belirleyici olduğunu hatırlatmak istiyoruz.