Zirkonyum Kaplama Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zirkonyum kaplama yöntemini tam anlamıyla bilmeyenler için, bu yöntem estetik anlamda sağlamlık açısından günümüzde çok sık kullanılan bir yöntemdir. Zirkonyum diş kaplama hizmetleri olarak, bu yöntemi düşünen kişiler uygulama da dikkat etmesi gereken birçok durum söz konusudur. Öncelikle, diş kliniklerini ve hekimleri iyi seçmek gerekmektedir.

Diş kaplama işlemlerinde diğer dişlerinizde olduğu gibi uygulama sağlanacak olan zirkonyum işleminde de dikkat edilmesi gerekenler vardır. Ömür boyu kalıcı olan bu işlem, kolay bir şekilde zedelenmeyen bir uygulamadır. Bu tedavilerde dişi kurtarmak amacıyla ve metal destekli olarak kaplamaların aksine genellikle estetik anlamda ana dişler gibi olarak ön dişler seçilmelidir. Porselenlerin kaliteli olması gerekmektedir. Bu tedavi yapay tedavi olarak yapay dişlerin alçak olması ve çenenin tam kapanmana engel olabileceği için bazı problemleri de oluşturabilmektedir.

Zirkonyum Diş Nedir?

 

Zirkonyum olarak bilinen maddeyi çoğu insan tam olarak bilmemektedir. Estetiksel anlamda doğallık ve fonksiyonel olarak direnç sağlanarak tüm özellikleri bu yöntem sağlamaktadır. Zirkonyum diş kaplama işlemi, zirkonyum maddeli olarak porselen ve ön dişlerde tercihen kullanılmaktadır.

Doğal bir yöntem olduğu için çok fazla tercih edilir. Arka dişlerde kullanım sağlanabilen bir yöntem olsa da daha çok önlerde tercih edilir. zirkonyum diş, alt yapı olarak zirkonyumdan yapılmış olan malzemeler ile metal bir madde ile ışık geçirgenliği sağlayarak yapılan bir yöntemdir. Bu işlem ise gri bir görüntü olmamasına yardımcı olur. Zirkonyum tedavisinde doğal dişlerin yapımı sağlanır. Yani doğallığa en yakın olan yöntem diyebiliriz.

Metale Alerjisi Olanlar Kullanabilir mi?

 

Bu yöntem çoğu insan tarafından kullanılsa da birçok soru sorulmaktadır. Zirkonyum diş kaplama işlemlerinde metale alerjisi olan birçok hasta bu soruyu sormaktadır. Metal alerjisi olan kişilerin bu yöntemi uygulatıp uygulatamayacağı sıkça sorulan sorulardandır. Öncelikle, bu yöntemi yaptırmayı düşünen kişiler varsa alerji testi yaptırmasında fayda görüyoruz.

İçerik olarak metal zirkonyum kaplama işlemlerinde yapısında metal olmadığı için alerjiye neden olmamaktadır. Fakat yine de tam anlamıyla alerjik bir yapınız varsa, test yaptırarak işlemi yaptırmanızda fayda vardır.

Zirkonyum Olan Dişlerin Rengi İleride Değişir mi?

 

Bu yöntemi uygulayan kişilerin çok sık sormuş olduğu sorulardan biri de zirkonyumun ileri de renk değişimi yapıp yapmayacağıdır. Zirkonyum diş kaplama işlemi yaptıranlar, normal dişleri fırçalar gibi fırçalayarak bu işlem sonrası dişlerini kullanabilirler. Yalnız ilerisi için endişe edenler için de, pürüzsüz olarak ve kaygan şekilde porselen yapılı yüzeylere sahip oluşu nedeniyle plak birikimleri görülmemektedir.

Yani bu sebepten dolayı, kahve, çay ya da sigara kullanımlarında renklendirici gıdalardan etkilenmemektedir. Rengi her zaman uygulanmış olduğu gibi kalmaktadır. Yani bu yöntemi uygulayan kişilerin, yöntemden memnun kalacaklarını ifade edebiliriz. Bu nedenle birçok kişinin de son zamanlardaki tercihleri arasındadır.

 

Bir önceki yazımız olan Zirkonyum Diş Kaplama İyileşme Süresi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

    1. Duygu Arslan Kasım 21, 2019

    Yorum Yapın