Zirkonyum Kaplama Nedir, Nasıl Elde Edilir?

Diş tedavisi konusunda şu sıralar piyasada var olan en güçlü tür zirkonyum kaplama tedavi yöntemidir. Bu kaplama türü, diğer yöntemlerde olduğu gibi bir dişin üzerine oturan ve diş işlevini geliştirmeye çabalayan başlık gibi bir işlevsellikle ilerlerler. Birçok hasta açısından da önemli bir seçenek olarak değerlendirilen zirkonyum kaplama, diş hekimleri tarafından da hastalara önerilen türlerden birisidir. Özellikle kalıcı, doğal ve estetik bir diş görünümüne ulaşabilmek adına zirkonyum kaplamalarından %100 verim sağlayabilir, diş ve diş etlerinize uzun soluklu sağlık kazandırma imkanı da bulabilirsiniz. Bu yapısı açısından bakıldığında da zaten Zirkonyum diş tedavilerinin kaplamalar esnasında verim oluşturucu bir özelliğe sahip olduğunu da görmüş olacaksınızdır.

Zirkonyum Nasıl Elde Edilir?

Zirkonyum, zirkonlar, kronlar ve yakından ilgili bir metal olan zirkonyumdan elde edilir. Titanyumun insan dokusuyla sağlamış olduğu biyouyumluluk nedeniyle medikal sektörde dünya genelinde kullanılıp tercih edilen bir metal olduğunu da göz önünde bulundurduğumuzda, zirkonyumun da vücut dokusuyla büyük ölçüde uyum sağlayan ve kullanılan bölgelerde herhangi bir enfeksyon ile alerjik reaksiyonlara sebebiyet vermeyen bir düzeye eriştirildiği söylenebilir. Bu da diğer kaplama türlerine oranla Zirkonyum’da oldukça güvenilir ve sistemli bir şekilde verim alınmasını sağlayabilecek kapasiteler ortaya çıkarmaktadır. Öyle ki estetik bir diş görünümün yanı sıra kalıcı bir sağlık edinmek isteyenler açısından zirkonyum gerçekten de tercih edilebilecek türden bir kaplama türü olmaktadır.

Dayanıklılığı, yerleştirme kolaylığı ve uzun soluklu kalıcılığının yanı sıra zirkonyumların en belirgin özelliklerinden birisi de estetik bir çekiciliği ortaya koymasıdır.  Doğal rengi beyaz olan ve renkle koordinasyonundaki seramik dokusu sayesinde saydam bir etki oluşturan zirkonyum, dişlerin görünümünde estetik bir hoşluk sağlamaktadır. Bu etki de, dişlerin doğal bir görünüme ulaşmasını desteklemekle birlikte, aynı zamanda renklenmesini de sağlamış olur.

Diğer dişlerle de iyi bir bağlantı kurulmasını desteklediği için de zirkonyum kaplamalarının yerleştirilme işlemleri esnasında diş ve diş etlerine herhangi zarar verme durumu da kesinlikle yaşanmamaktadır. Bu konuda zirkonyum kaplamalarının diğer kaplama türlerine oranla herhangi bir sıkıntı yaşatma olasılığı kesinlikle yoktur.