Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum kaplama şu anda piyasada mevcut olan en güçlü diş kaplama uygulaması. Diğer kaplamalarda olduğu gibi, mevcut bir dişin üstüne oturan ve diş işlevini geliştiren bir başlık gibi çalışırlar. Zirkonyum kaplama birçok hasta için özel bir seçenektir ve sizin özel diş gereksinimlerinize bağlı olarak, en iyi seçeneğinize diş hekiminizle birlikte karar verebilirsiniz.

Zirkon kronlar, titanyum ile yakından ilgili bir metal olan zirkonyumdan elde edilir. Titanyum, insan dokusuyla sağladığı biyouyumluluk nedeniyle medikal sektörde dünya genelinde sıkça kullanılan bir metaldir. Genel olarak, titanyum vücud dokusuyla büyük ölçüde uyum sağlamakta ve kullanıldığı bölgede enfeksiyon, alerjik reaksiyon veya diğer protez malzemelerde yaşanabilen diğer komplikasyonların önüne geçer.

Kroll işlemi olarak bildiğimiz kimyasal bir uygulamayla metalik zirkonyum, artık bir metal alaşımı olmayan zirkonyum oksit tozuna dönüştürülür. Bu tozu artık zirkonya olarak adlandırılır ve seramik bir malzemedir. Bu indirgeme işlemi bir metalden türetilmiş bir seramik madde verdiğinden, zirkon kronları zaman içinde meydana gelebilecek metal erozyonu olmadan metal kronların gücüne sahip olur.

Diş hekimleri kaplama uygulamalarında yaygın olarak zirkon kronları kullanmaktadırlar çünkü çok dayanıklıdırlar, aynı zamanda günümüzde üretimleri de kolaydır. Hekimler malzeme tedarikçilerinden zirkon satın alır ve daha sonra bu bloğu diş şeklindeki kronlara böler. Doğru şekli elde etmek ve zirkonu dişlere dönüştürmek için bir CAD CAM bilgisayarlı kesme makinesi kullanılır.

Malzeme hastanın mevcut dişine uyacak şekilde modellendikten sonra doğrudan hastanın ağzına yerleştirilebilir. Zirkon kronlarının diş hekimleri tarafından kullanılmasının bir başka nedeni de budur. İmalattan yerleştirmeye kadar tüm süreç, hem hasta hem de diş hekimi için zaman kazandıran tek bir diş randevusunda tamamlanabilir.

Dayanıklılıkları ve yerleştirme kolaylıkları dışında, zirkonyum kaplamaların en belirgin yararı estetik çekiciliğidir. Yeni başlayanlar için, zirkonyumun doğal rengi beyazdır ve renkle koordinasyondaki seramik dokusu yarı saydam bir etki yaratır. Bu etki, dişlerin doğal görünmesini sağlarken, aynı zamanda renklendirmeyi de sağlar. Ayrıca mevcut dişlerle iyi bir bağlantı kurarlar, bu da yerleştirme işlemi sırasında mevcut dişlere daha az hasar verilmesi anlamına gelir.

Bununla birlikte zirkonyum kaplama birkaç dezavantaja sahiptir. Bazı insanlar, zirkonyumun sert yüzeyinin bir sonucu olarak çevresindeki dişlerde sürtünme veya aşırı aşınma konusunda endişe duyuyor. Ancak bu genellikle bir sorun değildir ve düzenli diş muayeneleri bunun olmasını engelleyebilir. Bazı kişiler de zirkonyum renginden memnun olmayabilir. Son gelişmeler bu konuyu ele almaya başlamıştır ve bu dezavantaj yalnızca az sayıda insanı etkilemektedir.

Bir önceki yazımız olan Zirkonyumun Kaplama Hakkında Sık Sorulan Sorular başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yorum Yapın