Zirkonyum Kaplamanın Önemli Avantajları

Diş protezinin önemli finansal yatırımlar gerektirdiği şüphesiz, ancak paranızın boşa gitmemesi ve bir süre sonra tekrar diş hekimine gitmek, aynı problemle uğraşmak zorunda kalmamak, doğru seçimi derhal yapmak adına zirkonyum kaplama tercih etmek daha akıllıca olacaktır.

Sıradan bir vatandaş zirkonyum kaplamalar hakkında çok az şey biliyor. Devlet hastaneleri ve diğer kamu sağlık kuruluşları pahalı olduğu için bu malzemeyi neredeyse hiç kullanmıyor. Herkes de düşük kalitede alternatif bir protez takmayı göze alamıyor. Metal seramikler, plastik ve zirkonyum dioksit arasında seçim yapmak üzereyseniz yazımızın devamını okuyunuz.

Zirkonyum Kaplamanın Faydaları Nelerdir?

  • Zirkonyum protez ortopedik diş hekimliği alanında son gelişmelerden biridir. Doğru bir tedavi ile 15-20 yıl kullanım garantisi verilebilmektedir.
  • Zirkonyuma “Beyaz Altın” ismi aşağıda açıklayacağımız bir dizi faydasından dolayı verilmiştir:
  • Bu alaşımdan yapılan protezlerin ana olumlu özelliği, tedavi tamamlandığında ağrı sendromu ve rahatsızlık hissiyatının olmamasıdır. Çiğneme sırasında, bir kişi diş minesi ve çene üzerinde herhangi bir yük hissetmez.
  • Zirkonyum kaplamaların işlerde ideal olarak oturdukları gerçeğinden dolayı, diş çürümesi, periodontoz vb. gibi çeşitli diş hastalığı riskleri neredeyse tamamen ortadan kalkar.
  • Zirkonyum alaşımı vücut tarafından reddedilmez, diş etini tahriş etmez, zehirlenmeye ve diğer olumsuz reaksiyonlara neden olmaz.
  • Tasarımlar, modern CAD/CAM bilgisayar teknolojisi ile fizyolojik çene özelliklerine göre ayrı ayrı modellenir, bu nedenle yemek sırasında hoş olmayan hisler olmayacaktır.

Tedavi Öncesi ve Sonrası Diğer Kolaylıklar

Zirkonyum alaşımının sağladığı güçlü temel sayesinde, diş etlerinin önemli bir şekilde önarizasyonu ve sinir giderimi gerekli değildir. Tasarımlar veya protezler diş etine zarar vermeden diş dokularına sıkıca sabitlenir. Sadece yumuşak dokulara zarar vermemekle kalmayıp aynı zamanda enfeksiyon ve iltihaplanma sürecine yol açabilecek metalle ilgili olumsuz durumların önüne geçer.

Zirkonyum kron hem tek bir dişe hem de bir dizi köprü şeklinde protezler dahilinde takılabilir. Doğallığı görsel olarak korumak için, diş hekimi, doğal emaye ile mümkün olduğunca net bir şekilde eşleşen renk gamını dikkatlice seçer. Bu diş minesi ile ilgilidir. Böylece, protez ve canlı diş için tam tanımlama elde edilir. Müşteri göz kamaştırıcı bir gülümseme ve sonuçtan maksimum memnuniyet alır!

Diş hekimleri, diyabet ve endokrin hastalıkları olan hastalara zirkonyum protez takılmasını önerir. Ayrıca, diğer kaplamalarda diş çürümesi ve diğer diş hastalıklarının ortaya çıkabileceği gerçeğinden dolayı sinirlerin giderilmesini gerektirdiğinden, ön dişlerin depulpasyonunu yapmak istemeyen kişiler tarafından da kurulabilirler. Zirkonyum kaplamaların özel bir bakıma ihtiyacı yoktur. Günlük rutin ağız bakımınızı zirkonyum kaplamalar ile birlikte uygulamaya devam edebilirsiniz.