Zirkonyum Porselen Kaplamanın Avantajları

İnsanların günlük yaşamlarında en çok dikkat ettiği unsurlardan biri de diş ve diş sağlığı oluyor. Diş sağlığına önem veren ve bu konu da hassas olan bireylerin dişleriyle ilgili kaygıları diş estetiğine yönelimin temel sebebi olmaktadıor. Bu estetiklerin başında ise zirkonyum diş kaplaması geliyor. Zirkonyum diş kaplamalarının avantajlarını sizlere sunar, faydalı olmasını dilerim.

 • Zirkonyum porselen diş kaplamalarının rengi beyazdır, metal destekli porselen kaplamalarda olduğu gibi dişlerde siyah yansıma görülmez.
 • Işık geçirgenliği özelliği ile gülümseme sırasında daha doğal ve estetik gülüşlere sahip olabilirsiniz. Diş kaplamalarının en önemli faktörlerinden birisi de budur.
 • Çiğneme kuvveti ve dayanıklılık direnci çok yüksektir.
 • Doku uyumluluğu özelliği ile alerji yapma riski yoktur. Bazı bireylerin metale karşı alerjisi bulunmasından ötürü diş kaplaması yaptırmak istediklerin de muhakkak zirkonyum kalama yaptırmaları gerekir. Aksi takdir de diş ve diş eti rahatsızlıkları le karşı karşıya gelebilirsiniz.
 • Zirkonyum porselen diş kaplamaları diğer porselen kaplamalara nazaran ısı iletkenlik özelliği olduğu için ağızda oluşan soğuk ve sıcaktan etkilenme durumu da ortadan kalkmaktadır.
 • Zirkonyum porselen diş kaplamaları her renkte dişe uygulanabilmektedir. Diş rengi çok koyu olan hastanın kaplama ile istenilen renk uygulanabilir.
 • Uzun yıllar geçmesine rağmen diş kaplamasının rengi değişmemektedir.
 • Zirkonyum diş kaplamalarının bakımı da oldukça kolaydır. Düzenli dış fırçalaması ile ağız hijyeninin sağlanması yeterlidir.
 • Zirkonyum porselen kaplamaları doğal dişlerden ayırt edilmesi oldukça zordur.
 • Zirkonyum diş kaplamaların da arka bölgeler de ki dişleri de rahatlıkla kullanılabilir.
 • Zirkonyum diş kaplamaları diğer metal destekli porselenlere nazaran oldukça daha hafiftir.
 • Ağızda metal tat bırakmamaktadır.

 Zirkonyum Kaplama Neden Önerilir?

Zirkonyum porselen kaplamalarının tercih edilme sebeplerinden biri ise ağız içinde olan doku uyumudur. Hem dışardan gelen darbelere karşı olması , hem de günlük tüketilen yiyeceklerin çiğnenmesi konusunda oldukça dayanıklı olması zirkonyumun kalitesini gözler önüne sermektedir. Zirkonyum porselen kaplamaları bireylerin aradığı uzun ömürlü bir malzemedir. Hem sağlık açısından hem de uzun yıllar  boyunca kullanılışlı olması sebebi ile zirkonyum en çok tercih edilenler arasında gelmektedir.

Zirkonyum Kaplama Pahalı Mı?

Hastalar tarafından önümüzde çıkan en çok sorulan sorulardan birisi de zirkonyum kaplama fiyatlarıdır. Zirkonyum  diş kaplamaların da önce maliyeti belirleyen faktörler göz önünde bulundurulması gerekmektedir.  Öncelikle fiyatı oluşturan faktörlerin neler olduğunu bilmek gerekiyor. Bu faktörler hekimler ve tecrübelerine  göre, kullanılan malzemeye ve dişin büyüklüğü gibi maliyeti etkileyen bir çok faktörler vardır. Bunun için Hekim kontrollerin de zirkonyum diş kaplama fiyatlarını almak daha doğru bir seçenek olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Zirkonyum Tedavisi Hangi Durumlarda Kullanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  1. Mehmet Maşuk POLAT Ağustos 5, 2019
   • Chit Ağustos 17, 2019
  2. Mahmut Ağustos 9, 2019
  3. yasin Ağustos 21, 2019
  4. Mert Kasım 21, 2019
  5. Salih ardıç Kasım 21, 2019
  6. Sezgin Kasım 28, 2019

  Yorum Yapın