Zirkonyum Tedavisi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Diş kaplamaları porselen kaplama şeklinde yapılmaktadır. Porselen kaplamalar metal destekli ve metal desteksiz olarak iki bölüme ayrılır. Sosyal yaşamın artması sebebi ile ve gelişmekte olan teknolojiyle beraber insanlar estetik ihtiyaçlara gereksinimleri de artmaktadır. Daha etkileyici ve daha güzel bir gülüşe sahip olmak isteyenler estetik tedavi uygulamalarına başvurmaktadırlar. Zirkonyum diş yapımın da kullanılan beyaz renkli bir madde olan saf mineral haliyle değil zirkonya seramiği haline getirildikten sonra kullanılmaya başlanır. Özel fırınlar da işlenerek yapılmaktadır.

Zirkonyum metal desteksiz porselen kaplamalardan olup metal destekli olanlara nazaran daha doğal bir görünüşe sahiptir. Metal kaplamalara göre ışık geçirgenliği daha fazla olan zirkonyum porselen kaplamalar, diş etlerinde koyu renk oluşturmaz. İlerleyen süreçler de zirkonyum porselen kaplamalar da metal kaplamalı porselen kaplamalarında diş eti kenarların da siyah renk görünümünü ortadan kaldırır. Zirkonyum kaplamalar hangi durumlar da kullanıldığını aşağıda ki yazımız da belirtmiş olup keyifli okumalar dilerim

  • Zirkonyum diş kaplamaları antibiyotik ve flor gibi unsurlardan dolayı diş renklerinin aşırı değişimlerinden dolayı zirkonyum kullanılır.
  • Dişlerin beyazlatma işlemlerin de yetersiz kaldığı noktalarda zirkonyum kullanılır.
  • Birbirinden ayrık olan dişlerin tedavisinde kullanılabilir.
  • Metal köprü işlemi geçirmiş olan hastaların tedavilerinde zirkonyum kaplama kullanılır.
  • Zirkonyum kaplama dolguların renk değişikliği ve restorasyonların da kullanılmaktadır.
  • Çarpık dişlerin tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Zirkonyum diş kaplamaları dolgunun yetersizliğin de ve diş kaybı yaşayan hastalar da kullanılmaktadır.

 

Estetik Diş Kaplamaları Hangi Özellikleri Taşımalıdır ?

Ön dişlerde meydana gelen dış etkenler veya iç etkenlerden dolayı kaplamanın estetik önemi çok fazladır. Daha güzel ve daha estetik görüntü sağlamak zorundadır. Mevcut diş yapısı ile yakın ve ya benzer özelliklerde olması gerekmektedir. Estetik diş kaplamalarında  alerjik problemler ve diş etinde k değişikler meydana gelmemelidir. Bu sebeplerden dolayı estetik ön dişler için kaplama pek fazla tercih edilmemektedir.

Zirkonyum Diş ve Hayat Kalitemize Katkısı Nelerdir ?

Günümüz de  ağız ve yüz  estetiğinin vazgeçilmez sebeplerden biri olan ve bu estetiği sağlayan dişlerin daha uzun seneler de kullanılmasını zirkonyum porselen kaplaması çok üst bir seviyeye çıkarmıştır.  Zirkonyum porselen diş kaplamaları sağlamlık ve estetik olması özelliği ile  kötü görünen görüntünün ve görünüş kaygılarını da ortadan kaldırmaktadır. Zirkonyumum diğer bir konuda sağlamış olduğu kolaylık ise yaşam kalitesine katkısı kullanımlarda daha belirgin bir şekilde görülmektedir.

Zirkonyum diş kaplamaları yaptıran hastaların yüz ve dişlerinde ki değişiklikler bireylerin hayatlarına pozitif anlamda katkısı çok fazladır.

Bir önceki yazımız olan Zirkonyumun Diş Tedavisinde Kullanılması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yorum Yapın