Zirkonyum Uygulama Yöntemleri

Teknolojinin gelişimi ile beraber tedavi öncesi tüm planlamalar bilgisayar ortamında hazırlanır. Zirkonyum porselen kaplamalar diş kesimi işlemi bittikten sonra üç boyutlu tarayıcılar tarafından sanal ortama aktarılma işlemi tamamlanır. Aktarma işlemi iki farklı şekil de gerçekleştirilir. Diş kesildikten sonra kamera ve  tarayıcı yardımı ile ağız içinin görüntüsü alınır. Bilgisayar ortamın da eksiksiz bir şekil de tasarımı yapıldıktan sonra üretime geçilir.

Bir diğer yöntem ise hastaların ağız ölçüsü alındıktan sonra laboratuvar ortamın da özel alçılar ile alınan ölçülerin aslı elde edilir. Daha sonra sayısal ortama aktarılır ve porselen işlenip laboratuvar ortamın da zirkonyum porselen kaplama diş yapımı bitirilir. Daha detaylı anlatmak gerekirse zirkonyum diş porselen diş kaplama süresi hastanın durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Hastanın dişleri sağlıklı ve iltihap yok ise bir hafta içerisinde 3 seans ile yeni dişlerinize sahip olabilirsiniz.

Tedavinin ilk aşamasın da ağız sağlığı için çürük dişler tedavi edilir ve metal destekli porselenler çıkartılır ve ölçü alınır. Bu tedavi sürecinin bitmesi ile hastaya geçici dişler hazırlanır ve klinikten geçici diş ile çıkması sağlanır. İkinci seansta hastanın yapılacak olan diş şeklinin beğenme işlemi ile devam eder.  Mumlardan yapılmış olan dişlerin boyutları dudak orantısı ve ayrıntılara göre şekil vererek beğeniye göre değişiklik yapıyor. Dişlerinin şeklini öğrenen hasta klinikten ayrılır. Mumlardan yapılmış olan dişlerin bilgisayar ortamın da zirkonyum alt yapısının üzerine yapılması ile seviye dişlerin ortaya çıkması sağlanır ve hastanın istediği diş şekli elde edilir.

Zirkonyum Kaplamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zirkonyum porselen diş kaplamaların da yüz şekli ile dişlerin uyumu bu konuda çok önemlidir. Hastaların dikdörtgen kare ve oval yapı da olan yüz şekilleri ve hastanın cinsiyeti de bu konuda önemli rol oynamaktadır. Hastanın ten rengi yüz şekli ve göz rengine de dikkat edilip uyum sağlanması ile  daha doğal bir görünüme yaklaşılmalıdır. Hastanın memnuniyeti teyit edilir  şikayeti var ise düzeltmeler yapılır. Hastanın diş etleri temizlenerek dişlerin tam oturtulması sağlanır. Herhangi bir problem yaşadığınız takdir de hekimiz ile muhakkak irtibata geçmelisiniz. Tedavi bittikten sonra bir saat çiğnenmesi gerekmektedir.

Zirkonyum kaplamaların bakımını nasıl yapılır?

Günlük hayatta diş fırçalanması gibi dişler fırçalanır. Zirkonyum diş kaplamalarının kontrolü her 6 ay da bir hekim tarafından sağlanmalıdır. Dişsiz bölgeler için ise superfloss kullanılmalıdır. Kontroller esnasın da oluşabilecek problemler ekim tarafından tespit edileceği için önüne geçilebilir.

Bir önceki yazımız olan Zirkonyum Kaplama ve Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yorum Yapın