Zirkonyumun Diş Tedavisinde Kullanılması

Zirkonyum periyodik cetvelin IVB gurubunda yer alan renk olarak gümüş beyazı olarak ifade edilen bir elementtir. Zirkonyum elementi süreç içerisinde çevresel faktörlere bağlı olarak oluşabilecek aşınmaya karşı dayanıklı olduğundan, bir çok farklı sektörde de kullanılmaktadır.

Zirkonyumun kullanım alanları

  • Cerrahi uygulamalar
  • Metal ürünlerinin işlendiği fırınların kaplamasında
  • Cam ve seramik endüstrisinde
  • Vurmalı çalgıların yapımında
  • Fırın tuğlaların üretiminde
  • Çelik üretiminde
  • Flaş ampullerinin üretiminde
  • Patlayıcı sanayinde
  • Yapay ipek maddesinin üretilmesinde
  • Paslanmaya müsait malzemelerin korozyona dayanıklı hale getirildiği süreçler gibi bir çok farklı alanda kullanılır.

Zirkonyum maddesine dair verdiğimiz bu detaylı bilgiden sonra cerrahi müdahalelerde ve diş ve ağız sağlığındaki kullanım alanlarından bahsetmek istiyoruz.

Zirkonyum diş kaplamaları

Zirkonyum diş kaplamaları özellikle 2000’li yılların başlarında ağız ve diş sağlığı alanlarında yaygın olarak uygulanmaya başlanmıştır. Zirkonyum kaplama tekniği porselen kaplama tekniğine benzer bir şekilde uygulanır. Bu kaplama türleri metal destekli ve metal desteksiz olmak üzere iki farklı şekilde uygulanır. Özellikle kişilerin gülüş estetiğine dair ilgi göstermesi sebebiyle zirkonyum kaplama yöntemi dayanıklılığı ve beklenen gülüş estetiğini sağlayabilmesi açısından ağız ve diş sağlığı tedavilerinde doktorlarca daha da yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Zirkonyum kaplamanın tercih nedenleri

Zirkonyum kaplama diş uygulamaları diğer uygulamalara göre ışık geçirgenliği konularında daha hassas olduğundan diğer uygulamalarda karşılaşılan uygulama sonrası diş etlerindeki kararmalara sebep olmaz. Bunun yanı sıra dişlerinizde meydana gelebilecek mat görünümün azaltılması ve doğallığa en yakın hali oluşturabilmesi açısından da tercih edilmektedir. Uygulanan materyalin diş eti ile daha uyumlu olmasından diş eti rahatsızlıklarına neden olmamaktadır.

Zirkonyumun süreç içerisinde çevresel faktörlere bağlı olarak oluşabilecek aşınmalara ( korozyona) karşı dayanıklı bir yapısı olduğunu belirtmiştik. Dayanıklılığı sebebiyle diğer uygulamalara nazaran daha uzun süreli ve kullanışlı bir uygulamadır.

Hastalar sigara, kahve, çay gibi diş yapısı üzerinde lekelenmelere sebep olabilecek ürünleri kullanıyorlarsa, Zirkonyum diş uygulamalarında bu lekelenmeler diğer uygulamalardaki yarattığı etkiyi yaratmaz. Yani leke oluşumu açısından daha dayanıklı bir uygulamadır.

Zirkonyum diş uygulamaları gülüş estetiğini desteklediğinden özellikle hastalar tarafından ön dişler için talep edilmekte ve diş hekimlerince uygulanmaktadır.

Zirkonyum kaplama uygulaması sıcak ve soğuk hassasiyeti gibi bir durumla karşılaşılmaz.

Kaplama işlemleri sonrasında hastaların en büyük şikâyetlerinden biri de kaplama uygulaması sonrası süreç içerisinde kullanıma bağlı olarak ağızda oluşan kötü kokudur. Zirkonyum kaplama bu durumu da en aza indirger.