Zirkonyumun İnsansız Üretim Süreci

Zirkonyum dioksit bazlı seramikler elit restorasyon kategorisine aittir. Bu tür ortopedik yapıların üretim süreci tamamen insan faktörünü ortadan kaldırır ve metal seramik ürünlerin üretiminde kullanılan karkas manuel döküm tekniğinden önemli ölçüde farklıdır. Zirkonyum kron imalatı CAD/CAM teknolojisi dahilinde son nesil yüksek hassasiyetli ekipmanlarda yapılır ve günümüzdeki en kusursuz teknoloji olarak kabul edilir.

Zirkonyum Üretiminin Planlanması

Başlangıçta, doktor hasta ile geleneksel manipülasyonlar yürütmektedir; diş keskinleştirme gerçekleştirilir ve laboratuvar uygulamaları için hastadan ölçüler alınır.

Bundan sonra, diş teknisyeni işe alınır ve bu aşamada zirkonyum oksitin metal seramikten bir taç üretme teknolojisindeki temel farkı başlar. Bir doktor tarafından alınan ölçü dökümü, bilgisayarda veri işleme için lazer tarafından taranır ve model çıkarılır.

Özel bir bilgisayar programı ile üç boyutlu taranan diş modeline dayanarak, zirkon dioksit temelinde yerleştirilecek üç boyutlu bir projeksiyon oluşturulur. Zirkonyum üç boyutlu çerçeve ve porselen kaplama olmak üzere iki kattan yapılmıştır.

3D Modelleme Sonrası Teknisyen Rötuşları

  • Zirkon çerçevesinin üç boyutlu projeksiyonu, otomatik modda insan faktörüne bakılmaksızın, zirkon dioksit çerçevesinin üretim sürecinde sıraya giren özel bir frezeleme makinesine yüklenir, burada gereksiz kısımlar kesilir.
  • Bir sonraki aşamada, fırında belirli bir modda bitmiş zirkonyuma karkas kavurma yapılır ve böylece metalden daha düşük olmayan bir mukavemet derecesi elde edilir.
  • Daha sonra zirkonyum karkas üzerindeki porselen kütlesinde diş teknisyeni çalışmaya başlar ve her tabakayı fırında yüksek sıcaklık koşullarında ayrı ayrı bütünleştirir.
  • Son aşamada, bitmiş zirkonyum kron, hastanın doğal verilerine göre seçilen özel boyalarıyla boyanarak son bir görünüm kazanır.

CAD/CAM teknolojisindeki tüm noktalara tam olarak uyulması durumunda, zirkonyum oksit dişleri, 15-20 yıl boyunca size sorun çıkarmayacak sağlamlıkta ve estetik açıdan tatmin edici niteliklerle dişlerinize yerleştirilmeye hazır hale gelir.

Bir önceki yazımız olan Zirkonyum Kaplama Bakımı Nasıl Yapılmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

    1. Ferda Çaltepe Kasım 21, 2019

    Yorum Yapın