Zirkonyumun Kaplama Hakkında Sık Sorulan Sorular

Diş hekimliğinde porselen diş çalışmalarında, dayanıklılık sağlaması için uzun süredir metal bir kalıp üzerine porselen tozunun yüksek ısıda pişirilerek bağlanması sağlanırdı. Fakat bunu yarattığı estetik sakıncalar sürekli yeni bir malzeme arayışını getirmiştir. Çünkü diş eti çekilmesi olduğunda kenarlarda oluşan metal görüntüsü, metal alt yapının ışığı geçirmemesinden dolayı oluşan opak görünüm ve bunun gibi estetik mahzurları Zirkonyum dişler sayesinde çözüme ulaşmıştır.

Zirkonyum Dişler Nerede Kullanılır?

Estetik amaçlı beyazlatma, kalıtsal yapı renklendirmesinin tedavisinde, ayrılmış dişlerin tedavisinde veya ortodontik tedavinin tercih edilmediği diastema gibi biraz üst üste binme gibi yöntemlerle hiçbir sonuç alınamayan yüksek düzeyde renklendirmede kullanılırlar. Rengi ve yapısı bozulan dişlerin restorasyonunda, aşırı dolum ve aşırı madde kaybına sahip, arka dişlerde köprü veya kaplama olarak, ön dişlerde implant protezinde ve gülümseme estetiği uygulamalarında uaygın olarak kullanılmaktadır.

Zirkonyum Dişleririn Estetik Açıdan Avantajları Nelerdir?

Işık geçirme özelliği ile doğal dişlerin görünümü tamamen yansıtılmıştır. Sağlıklı diş minesi tamamen ışığı yayar. Klasik porselen kaplamaların altyapısı olan metaller, dişlere opak bir görünüm kazandırır. Bu dişlerin yapay ve cansız görünmesine neden olur. Zirkonyum ile bu önlenir.

Zirkonyum Dişler Diş Eti ile Nasıl Uyum Gösterir?

Doku ile uyumludur. Metal destekli protezlerde görülen mor renklenme görülmez. Dişeti çekilmesine neden olmaz. Diş eti çekilmesi yanlış fırçalama nedeniyle ortaya çıkarsa, estetik açıdan kötü bir görünüm meydana gelmez.

Metale Alerjisi Olanlara Uygulanabilir Mi?

Zirkonyum kaplamalarda metal olmadığı için metal alerjisine neden olmazlar.

Ağzımda Tat Veya Koku Değişikliğine Neden Olur Mu?

Metal içermediğinden dolayı ağız tadında herhangi bir değişikliğe neden olmaz ve koku yapmaz.

Zirkonyum Dişlerde Renk Değişikliği Olur Mu?

Düzgün porselen yüzeyli yüzeyinden dolayı plak oluşumuna neden olmaz. Bu nedenle kahve, çay ve sigara gibi renklendirici maddelerden etkilenmez. Rengi sabit kalır.

Zirkonyum Kaplamaları Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Periyodik kontroller yapılırsa uzun yıllar kullanılabilir. Bir net zamanlama belirtilemez. Dişler canlı dokulardır ve zaman içinde aşınmalar nedeniyle değişiklikler olabilir. Zirkonyum kronlarda değişiklik olmaz. Formları değişmiş olan ağızlara uyacak şekilde yenilenmeleri gerekebilir.

Çıkarılmaları Gerektiğinde Dişlerime Zarar Verebilir Mi?

Zirkonyum kronlar kesilerek alındığından, rahatsız çıkarılırken rahatsız olmazsınız. Dişlerde herhangi bir doku kaybına neden olmazlar.

Zirkonyum Kaplamalar Nasıl Uygulanır?

Metal desteği olan kuronlarda olduğu gibi, dişler biraz daha küçük hale getirilir ve diş eti sağlıklı görünüyorsa, özel ölçüm maddeleri ve dental ekipmanlarla hassas bir ölçüm yapılır. Laboratuar ortamında, zirkonyum altyapısı ve porselen üst yapı malzemeleri klinik ortamda dişe uygulanır. Daha sonra özel yapıştırıcılar kullanılarak, dişlere kalıcı olarak adapte olurlar. Uygulama tamamlandıktan sonra doğal dişlerinize benzer şekilde kaplamalarınızı kullanabilirsiniz.