Zirkonyumun Kapsamlı Tanımı

Diş kaplamaları porselen kaplama şeklinde yapılmaktadır. Porselen kaplamalar metal destekli ve metal desteksiz olarak iki bölüme ayrılır. Sosyal yaşamın artması sebebi ile ve gelişmekte olan teknolojiyle beraber insanlar estetik ihtiyaçlara gereksinimleri de artmaktadır. Daha etkileyici ve daha güzel bir gülüşe sahip olmak isteyenler estetik tedavi uygulamalarına başvurmaktadırlar. Zirkonyum diş yapımın da kullanılan beyaz renkli bir madde olan saf mineral haliyle değil zirkonya seramiği haline getirildikten sonra kullanılmaya başlanır. Özel fırınlar da işlenerek yapılmaktadır.

Zirkonyum metal desteksiz porselen kaplamalardan olup, metal destekli olanlara nazaran daha doğal bir görünüşe sahiptir. Metal kaplamalara göre ışık geçirgenliği daha fazla olan zirkonyum porselen kaplamalar diş etlerinde koyu renk oluşturmaz. İlerleyen süreçler de zirkonyum porselen kaplamalar da metal kaplamalı porselen kaplamalarında diş eti kenarların da siyah renk görünümünü ortadan kaldırır.

Zirkonyum porselen kaplamaları ışığı geçirebilme özelliği ile dişlerde mat görüntünün ortadan kaldırarak dişlerin kendi rengine yakın bir ton ile şeffaf , doğal ve sağlıklı görünmelerini sağlar.

Zirkonyum Porselen Kaplamanın Özellikleri

Zirkonyum  porselen kaplamaların diş etleriyle uyumu sebebi ile diş eti  hastalıkların risk oranı metal destekli porselen diş kaplamalarına nazaran daha da düşüktür. Zirkonyumun tercih edilme sebeplerinde biri de sıcaklığa ve korozyona karşı dayanıklılık göstermesidir. Zirkonyum porselen kaplamaların bir diğer özelliği ise ısı yalıtımı iyi olması sebebi ile metal destekli metal porselen kaplamalara göre dişlerde soğuk ve sıcak hassasiyeti oluşturmamaktadır. Zirkonyum alt yapılı porselen kaplamalar ön ve arka dişlerde rahatlıkla kullanılabilir ve dokuya yatkın olan bir malzeme olan zirkonyum metale karşı alerjisi olan kişiler içinde daha sağlıklı bir tedavi yöntemidir.

Zirkonyum porselen Kaplamanın İyileşme Süreci

Zirkonyum porselen diş kaplaması esnasın her hangi bir ağrı ya da acı hissetmezsiniz. Zirkonyum porselen diş kaplama operasyonları lokal anestezi şeklinde yapılmaktadır. Diş rengine geçici kaplama yapılarak soğuk sıcak hassasiyetinin önüne geçilir. Zirkonyum porselen kaplamaları diş eti sorunu olmayan bireylerin tedavileri  7 gün içerisin de tamamlanmaktadır. Diş eti problemi olan bireyler de ise diş etinin  tedavisi yapılması gerektiğinde dolayı tedavi süresi biraz daha uzun sürer. Hasta  ve hekimin de memnuniyetleri sağlanana kadar bir takım provalar yapılabilir.

Zirkonyum porselen kaplamalar gereken dişlerin sürmesinden itibaren her yaşta tedaviye başlanabilir. Gelişim döneminde 18-20 yaşlarına kadar yapılan tedaviler de çene büyümesi nedeni ile aralanmalar meydana gelebilir ve sık sık yenilenmesi gerekmektedir. Bundan dolayı pek tavsiye edilmemektedir.